Praca zdalna. Co zrobić, aby komputer zużywał mniej prądu i był bardziej oszczędny?

Katarzyna

Newsy

23.11.2020 22:02

Praca zdalna. Co zrobić, aby komputer zużywał mniej prądu i był bardziej oszczędny?

Dziś praktycznie każdy z nas ma w domu komputer lub laptop. Niestety bez tego urządzenia ciężko jest funkcjonować, ponieważ jest on potrzebny do nauki czy rozrywki. Coraz więcej osób wybiera zdalny tryb pracy, więc do tego, jak najbardziej potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Pracując w domu, nie mamy wyboru i gdy bateria w laptopie się rozładuje, wtedy musimy podłączyć go do prądu. Jeśli pracujemy zdalnie już jakiś czas, wtedy możemy odczuć różnicę w rachunkach za prąd. Co zrobić, aby zmniejszyć wykorzystanie prądu i sprawić, aby laptop był bardziej wydajny? Przeczytajcie poniższy artykuł i sprawdźcie!Zdjęcie Praca zdalna. Co zrobić, aby komputer zużywał mniej prądu i był bardziej oszczędny? #1

Praca zdalna w dobie pandemii

Praca zdalna powoduje, że nasze rachunki za prąd są wyższe. Raczej ciężko jest oszacować, ile prądu pobiera służbowy komputer, aby później zwrócić się do pracodawcy o zwrot tych wydatków. To ile prądu zużywa nasz komputer, zależy od kilku czynników. Między innymi wpływ na to ma rodzaj komputera, czas, podczas którego jest używany, zawarte w nim podzespoły oraz wydajność układu chłodniczego. Jak można ograniczyć zużycie prądu zarówno przez komputer osobisty, jak i ten z pracy ? Sprawdźcie!


Zmiana komputera

Stacjonarne komputery nie są już często spotykane, ponieważ większość ludzi "przerzuca się" na laptopy, które są bardziej poręczne, mają większe możliwości oraz nowocześniejsze "wyposażenie". Dzięki temu pobierają również mniej prądu niż ich stacjonarne odpowiedniki. Są wyposażone w lepsze i energooszczędne podzespoły, które zużywają mniej energii elektrycznej. Jeśli więc mamy możliwość to zmieńmy swój stacjonarny komputer na nowszej generacji laptopa.

Zdjęcie Praca zdalna. Co zrobić, aby komputer zużywał mniej prądu i był bardziej oszczędny? #2

Ograniczenie odwiedzanych stron

Wpływ na zużycie prądu mają również strony internetowe, na jakie wchodzimy. Mniej energii elektrycznej potrzebują zwykłe strony internetowe niż te, które bazują np. na grach online, gdzie wszystko musi być zgrane w czasie. Strony internetowe, które obciążają procesor komputera, są bardziej prądochłonne.

Zdjęcie Praca zdalna. Co zrobić, aby komputer zużywał mniej prądu i był bardziej oszczędny? #3

Racjonalne korzystanie z komputera

Czasami zdarza się, że podczas pracy na komputerze coś przyjdzie nam do głowy i odchodzimy od niego na “chwilę”, która przeciąga się nawet do kilku godzin. W wielu domach, gdy komputer zostanie włączony rano, tak zostaje uruchomiony przez cały dzień, mimo że się z niego nie korzysta. Co prawda przy dłuższym nieużywaniu zapada on w stan uśpienia, jednak podczas niego nadal zużywa on prąd. Jeśli mamy możliwość to uruchamiajmy komputer, wtedy gdy faktycznie jest o nam potrzebny. Ewentualnie możemy też ustawić odpowiednie opcje w zakładce “zasilanie”, aby komputer być bardziej oszczędny.

Zdjęcie Praca zdalna. Co zrobić, aby komputer zużywał mniej prądu i był bardziej oszczędny? #4


Używanie słuchawek

Powinniśmy też w miarę możliwości korzystać ze słuchawek dousznych aniżeli z głośników wmontowanych w komputerze. Najlepiej jest zrezygnować też z zestawów głośników typu desktop, które również zwiększają zużycia energii komputera. Choć może wydawać się to mało istotne, ale słuchawki douszne mają mniejszą moc niż zewnętrzne systemy audio i zużywają mniej prądu.

Zdjęcie Praca zdalna. Co zrobić, aby komputer zużywał mniej prądu i był bardziej oszczędny? #5


Inne ważne parametry

Zmniejszyć zużycie prądu mogą również, wydawałoby się nic nieznaczące funkcje. Chodzi tu np. o wykorzystywanie myszki zamiast touchpada czy zmniejszenie jasności ekranu. Badania wykazały, że zmniejszenie jasności ekranu potrafi wydłużyć czas pracy laptopa nawet o 30 minut w ciągu dnia.. Pozostawianie płyty CD w napędzie, gdy nie jest nam ona już potrzebna, również jest marnotrawstwem energii, ponieważ podczas każdego uruchomienia komputera napęd będzie się niepotrzebnie uruchamiał. Możemy również włączyć tryb oszczędzania energii dla całego komputera lub tylko dla niektórych jego elementów składowych. Porządkowanie danych, ustawienie niektórych aplikacji, aby działały w tle czy wyłączenie takich funkcji jak bluetooth, czy wi-fi, a włączenie trybu samolotowego również pomoże ograniczyć zużywanie prądu przez komputer.

Zdjęcie Praca zdalna. Co zrobić, aby komputer zużywał mniej prądu i był bardziej oszczędny? #6