Przez wzgląd na to, w jakim tempie rozprzestrzenia się pandemia COVID-19, szczepionka jest jedyna szansą na zatrzymanie koronawirusa. Ma pojawić się ona na rynku pod koniec stycznia między innymi we Włoszech. Z tego względu przewidziano też możliwy koniec pandemii.
Jeśli szczepionka pojawi się na na rynku z odpowiednimi zezwoleniami pod koniec stycznia przyszłego roku, włoski rząd rozpocznie kampanię szczepień. Dzięki temu, o ile obywatele Włoch będą chcieć się szczepić, pandemią ma wygasnąć do końca wakacji 2021. - zaznacza prezes włoskiej Rady Służby Zdrowia Profesor Franco Locatelli.
Włoski plan działania
Początkowo szczepionkę ma trzymać 800 tysięcy pracowników służby zdrowia. To oni są na pierwszym froncie walki z wirusem i należy ich zabezpieczyć. Potem szczepionkę otrzyma 4,5 miliona osób: seniorzy z domów opieki i wszyscy w wieku powyżej 80 lat.
Szczepionka w Polsce
Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że na polski rynek szczepionka trafi już w grudniu. Na początku zaszczepione zostaną osoby pracujące w służbie zdrowia i seniorzy z domów opieki. Szczepionka dostępna będzie dla reszty osób w marcu lub w kwietniu.
Nie są to jednak sztywne dane. Badania nad bezpieczeństwem i inne procedury dotyczące wprowadzenia na rynek nowej szczepionki mogą się przesunąć w czasie.
Czy szczepienie będzie obowiązkowe?
Rząd zaznacza, że szczepienie na COVID-19 to jedyny sposób na to, aby zatrzymać pandemię i wrócić do normalności. Aby do tego doszło, zaszczepić musi się większość populacji kraju. Rząd zapewnia jednak, że szczepionka nie będzie przymusowa. Dołoży jednak starań, aby jak najwięcej osób z niej skorzystało.
Warto zaznaczyć, że aby zatrzymać pandemię nie trzeba szczepić wszystkich. Większość populacji, na przykład 70% zaszczepionych osób uzyska odporność na wirusa, dzięki temu niejako ochroni pozostałe, niezaszczepione 30% przed infekcją.
Rząd wierzy, że Polacy będą na tyle rozsądni, że sami będą chcieli się zaszczepić, nie ma więc w planach do tego przymuszać na przykład za pomocą przepisów prawa.