Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Poznaj 7 trików!

Agnieszka

Dom

01.10.2018 12:14

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Poznaj 7 trików!

Ceny prądu wciąż rosną i nic nie zapowiada ich obniżki w najbliższym czasie. Warto więc poznać kilka sposobów na zmniejszenie rachunków. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne! Przyglądając się uważnie naszym codziennym przyzwyczajeniom, spokojnie znajdziemy kilka sposobów na oszczędności!

Zdjęcie Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Poznaj 7 trików! #1

Ceny energii są coraz wyższe

Urząd Regulacji Energetyki już pod koniec zeszłego roku zatwierdził nowe i wyższe taryfy na sprzedaż energii w 2022 roku. Jak podano w komunikacie:

od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego wynosi ok. 24 proc. w stosunku do roku poprzedniego, co oznacza średnio ok. 21 zł netto więcej miesięcznie.

Jednak to nie koniec podwyżek! W przyszłym roku będzie jeszcze drożej, a Polacy muszą być gotowi na dalsze, coraz większe wzrosty cen energii.

Chcesz zmniejszyć rachunki za prąd? Dowiedz się, jak to zrobić!

W celu zmniejszenia rachunków za prąd, warto spojrzeć na to z dwóch stron: wyeliminować kilka szkodliwych nawyków i przyjrzeć się uważnie zakupom sprzętów, których używamy w domu na co dzień. Ale też poszukać wsparcia systemowego, czyli różnego rodzaju dopłat i programów. Tymczasem przedstawiamy kilka trików żeby oszczędzić na rachunkach za energię!

Poznaj 7 trików, żeby oszczędzić na rachunkach za prąd 

Zmień szkodliwe nawyki

Zacznij od zmiany szkodliwych nawyków: nie włączaj wszystkich świateł w domu, nie ustawiaj sprzętów na najszybsze i najmocniejsze z możliwych działanie i nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania.

Wyłączaj światło

Wiele osób ma nawyk zostawiania włączonego światła w pomieszczeniach, w których nie przebywają. Wychodząc z pomieszczenia na dłużej, zawsze wyłączaj światło! Nie rób tego jednak, jeśli wychodzisz z pokoju na chwilę. W momencie ponownego uruchomienia, żarówki energooszczędne zużyją więcej energii, niż przez dodatkowe kilka minut świecenia.

Wyeliminuj tryb czuwania

Wiele naszych urządzeń po wyłączeniu przechodzi w tryb czuwania. Niestety, w tym trybie urządzenia wciąż pobierają sporo energii. Nieużywane w danym momencie ładowarki warto wyciągać z kontaktów i odłączać od sieci telewizor czy komputer, jeśli akurat z nich nie korzystamy. Sprzęty można podłączyć do jednej przedłużki z wyłącznikiem dopływu prądu.

Wybieraj energooszczędne sprzęty 

Wybierając nowe sprzęty codziennego użytku jak lodówka, piekarnik, pralka, czy zmywarka, warto zainwestować w te energooszczędne. Pamiętaj też, że nawet jeśli urządzenie jest oznaczone jako energooszczędne, często dotyczy to konkretnego programu. Aby uzyskać energooszczędność trzeba nastawić pralkę lub zmywarkę na właściwy program.

Zmień taryfę lub dostawcę energii

Warto dokładnie przejrzeć oferty dostawców energii. Ceny czasami bardzo się różnią i warto dokładnie zapoznać się ze zużyciem prądu oraz poszczególnymi ofertami (np. dla nowych klientów).

Czasem pomoże dobranie odpowiedniej taryfy prądu. Niektóre taryfy zakładają mniejsze opłaty za energię zużywaną nocą lub w weekendy (tzw. taryfa nocna i taryfa weekendowa).

Sprawdź, czy należy ci się dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy to nowe świadczenie, które przysługuje gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody netto nie przekraczają 2,1 tys. zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1,5 tys. zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Jego wysokość wynosi od 400 zł rocznie dla osób samotnych, po 1437,50 zł rocznie dla największych gospodarstw domowych.

Odnawialne źródła energii

A może dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w fotowoltaikę, pompę ciepła lub ocieplenie domu? W ramach takich rozwiązań można zaoszczędzić na opłatach za prąd, ciepłą wodę i ogrzewanie,. Można dostać na nie wsparcie w ramach rządowych programów, m.in. "Mój prąd".