Zmiany z feriach zimowych! Rząd ogłosił nowy termin i zasady

Zmiany z feriach zimowych! Rząd ogłosił nowy termin i zasady

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej zmiany w dotychczasowej walce z COVID-19. Na tapet poszły między innymi ferie zimowe, których daty (ustalone jeszcze przed wakacjami) uległy zmianie. Jak będą wyglądać ferie zimowe 2021?

Zdjęcie Zmiany z feriach zimowych! Rząd ogłosił nowy termin i zasady #1

Nauka zdalna do świąt Bożego Narodzenia

Premier na swojej konferencji prasowej ogłosił, że szkoły pozostaną w trybie nauki zdalnej do świąt Bożego Narodzenia. Planowane otwarcie szkół odbędzie się najwcześniej 18 stycznia. Czyli zaraz po zimowej przerwie, o czym wspomina premier.

Warunkiem powrotu do szkół jest jednak spadek zachorowań na COVID-19.

Ferie zimowe 2021 - ZMIANY

Rząd zdecydował, że tegoroczne ferie zimowe odbędą się we wszystkich województwach w tym samym okresie - od 4 do 17 stycznia. Premier zaznacza też, że te ferie dzieci powinny spędzić w domach, a nie na wyjazdach. Będzie obowiązywał zakaz wyjazdów na przerwę zimową.

Premier zaznacza też, że termin ten ma związek z tym, że być może od 18 stycznia dostępna szczepionka na COVID-19.“Przed nami pewien okres, który nazywamy: 100 dni solidarności – na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Zdjęcie Zmiany z feriach zimowych! Rząd ogłosił nowy termin i zasady #2

Trzy scenariusze opracowane przez rząd

Premier ogłosił, że opracowano trzy schematy walki z pandemią. Rząd ma sięgać po nie w zależności od sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce.

--Etap odpowiedzialności - będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia. Ograniczenia pozostaną takie jak dotychczas. Wyjątkiem jest jednak otwarcie sklepów w galeriach handlowych.

--Etap stabilizacji - powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28 grudnia – w zależności od sytuacji epidemicznej),

--“Kwarantanna narodowa” - rozwiązanie, po które rząd sięgnie w ostateczności, gdy będzie koniecznie zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.


“Te zasady, o których mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina od 28 listopada do 18 stycznia. Potem być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej zielonej. Ta poprawa sytuacji to wciąż kwestia, która zależy od naszej dyscypliny.”- napisała Kancelaria Premiera na Twitterze.

Agnieszka