Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne?

Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne?

Ze względu na nagłą decyzję Rządu, dotyczącą zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych, mnóstwo sprzedawców kwiatów i zniczy znalazło się w ciężkiej sytuacji. Niemal cała Polska włączyła się w „Akcję Chryzantema”, wspierając ich w potrzebie. Chryzantemy wykorzystano do ozdoby domów, skwerów ulic, a nawet do jedzenia!

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #1

Wszystkich Świętych: nagła decyzja Rządu

W związku z szalejącą epidemią koronawirusa i rekordami zachorowań w ostatnich tygodniach, Rząd wprowadził wiele restrykcji i obostrzeń w całym kraju. Niemal w ostatniej chwili zdecydowano o zamknięciu cmentarzy przed dniem Wszystkich Świętych. W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w dniach 31 października - 2 listopada 2020 roku wszystkie nekropolie będą zamknięte. Decyzja ta okazała się prawdziwym ciosem dla drobnych przedsiębiorców, zajmujących się sprzedażą zniczy i kwiatów.

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #2

Wsparcie Polaków

Polacy postanowili wesprzeć lokalnych przedsiębiorców i pomóc im w tej trudnej sytuacji. Mimo zamknięcia cmentarzy, zaczęli masowo wykupywać chryzantemy. W mediach społecznościowych powstały akcje: #kuppanchryzanteme i #akcjachryzantema, mające na celu wspomóc w potrzebie sprzedawców cmentarnych dekoracji.

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #3

Akcja chryzantema

Mimo zamknięcia cmentarzy, Polacy dołączyli do „Akcji chryzantema”, masowo wykupowali zalegające dekoracje i ozdabiali chryzantemami swoje domy, balkony, ogrody. Także lokalne samorządy, terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupowały chryzantemy, by umieszczać je na miejskich skwerach, ulicach, przy pomnikach i miejscach pamięci.

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #4

Nie tylko do ozdoby

Już starożytni Chińczycy uważali, ze chryzantemy są nie tylko roślinami ozdobnymi. Dzięki bogactwu witamin i składników mineralnych, nadają się do spożycia i sporządzania leczniczych naparów. Chryzantemy najlepiej spożywać w postaci herbaty. Aby przygotować napar z chryzantem, 6-7 kwiatów zalej gorącą wodą, a po kilku minutach będzie gotowy do picia. Poznaj zdrowotne właściwości chryzantem.

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #5

Właściwości chryzantem

Chryzantemy przynoszą wiele zdrowotnych korzyści. Rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi, przeciwdziałają zawałom, udarom i miażdżycy. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, obniżają gorączkę i pomagają uporać się z infekcjami. Wzmacniają układ odpornościowy, przyspieszają metabolizm, regulują poziom hormonów, Pozytywnie wpływają na zmiany skórne: łagodzą trądzik, łuszczycę i poprawiają stan skóry. Oprócz tego działają kojąco, relaksująco i uspokajająco.

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #6

Patrycja

Polecane