Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne?

Patrycja
Newsy
07.11.2020 15:11
Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne?

Ze względu na nagłą decyzję Rządu, dotyczącą zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych, mnóstwo sprzedawców kwiatów i zniczy znalazło się w ciężkiej sytuacji. Niemal cała Polska włączyła się w „Akcję Chryzantema”, wspierając ich w potrzebie. Chryzantemy wykorzystano do ozdoby domów, skwerów ulic, a nawet do jedzenia!

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #1

Wszystkich Świętych: nagła decyzja Rządu

W związku z szalejącą epidemią koronawirusa i rekordami zachorowań w ostatnich tygodniach, Rząd wprowadził wiele restrykcji i obostrzeń w całym kraju. Niemal w ostatniej chwili zdecydowano o zamknięciu cmentarzy przed dniem Wszystkich Świętych. W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w dniach 31 października - 2 listopada 2020 roku wszystkie nekropolie będą zamknięte. Decyzja ta okazała się prawdziwym ciosem dla drobnych przedsiębiorców, zajmujących się sprzedażą zniczy i kwiatów.

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #2

Wsparcie Polaków

Polacy postanowili wesprzeć lokalnych przedsiębiorców i pomóc im w tej trudnej sytuacji. Mimo zamknięcia cmentarzy, zaczęli masowo wykupywać chryzantemy. W mediach społecznościowych powstały akcje: #kuppanchryzanteme i #akcjachryzantema, mające na celu wspomóc w potrzebie sprzedawców cmentarnych dekoracji.

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #3

Akcja chryzantema

Mimo zamknięcia cmentarzy, Polacy dołączyli do „Akcji chryzantema”, masowo wykupowali zalegające dekoracje i ozdabiali chryzantemami swoje domy, balkony, ogrody. Także lokalne samorządy, terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupowały chryzantemy, by umieszczać je na miejskich skwerach, ulicach, przy pomnikach i miejscach pamięci.

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #4

Nie tylko do ozdoby

Już starożytni Chińczycy uważali, ze chryzantemy są nie tylko roślinami ozdobnymi. Dzięki bogactwu witamin i składników mineralnych, nadają się do spożycia i sporządzania leczniczych naparów. Chryzantemy najlepiej spożywać w postaci herbaty. Aby przygotować napar z chryzantem, 6-7 kwiatów zalej gorącą wodą, a po kilku minutach będzie gotowy do picia. Poznaj zdrowotne właściwości chryzantem.

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #5

Właściwości chryzantem

Chryzantemy przynoszą wiele zdrowotnych korzyści. Rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi, przeciwdziałają zawałom, udarom i miażdżycy. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, obniżają gorączkę i pomagają uporać się z infekcjami. Wzmacniają układ odpornościowy, przyspieszają metabolizm, regulują poziom hormonów, Pozytywnie wpływają na zmiany skórne: łagodzą trądzik, łuszczycę i poprawiają stan skóry. Oprócz tego działają kojąco, relaksująco i uspokajająco.

Zdjęcie Akcja CHRYZANTEMY zyskuje nowe znaczenie! Czy wiesz, że są jadalne? #6

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną