Szczęście w życiu? Co zrobić, aby trwało jak najdłużej?

Katarzyna

Newsy

05.11.2020 12:47

Szczęście w życiu? Co zrobić, aby trwało jak najdłużej?

Każdy z nas podejmuje decyzje, które wpływają później na nasze życie. Nie zawsze są one dobre i przynoszą pozytywne skutki. Większość z nas podejmuje jednak ryzyko i podejmuje takie decyzje, które mają sprawić, że później będziemy szczęśliwi. Naukowcy przeanalizowali podejmowane przez nas decyzje i wykazali, które z nich sprawiają nam dłuższe poczucie szczęścia.

Zdjęcie Szczęście w życiu? Co zrobić, aby trwało jak najdłużej? #1

Badania naukowców

Naukowcy z University of Technology Sydney i University of Sydney pochylili się nad poczuciem szczęścia oraz długością jego odczuwania w związku z podejmowanymi decyzjami. Badania zostały przeprowadzone Austrii i wzięło w nich udział 14 tys. mieszkańców tego kraju w latach 2002-2016. Dane były zbierane poprzez ankiety, kwestionariusze i wywiady, które miały na celu zbadanie.


Decyzje w naszym życiu

Każdy z nas w swoim życiu podejmuje niezliczoną ilość decyzji, które wpływają one bardziej lub mniej na nasze życie. Nad niektórymi zastanawiamy się dłużej np. wzięcie ślubu lub krócej w przypadku codziennego ubioru. Jak się okazuje, podejmowane decyzje mogą przynieść nam uczucie szczęścia, które będziemy odczuwać jeszcze przez jakiś czas. Po analizie danych okazało się, że na nasze poczcie szczęścia bardziej wpływają decyzje podejmowane w sferze osobistej niż zawodowej. Co więc cieszy nas dłużej a co krócej? Sprawdźcie!

Bliska rodzina

Według przeprowadzonych badań najbardziej uszczęśliwiają nas decyzje związane z naszymi bliskimi i rodziną. Chodzi tu np. o decyzje związane np. z zawarcie małżeństwa czy przyjścia na świat pociech. Okazuje się bowiem, że najmocniej cieszymy się przed samym spełnieniem się podjętej wcześniej decyzji. Niektórzy odczuwają np. ulgę zaraz po podjęciu trudnej decyzji, ponieważ „zrzucamy” z barków odpowiedzialność i niepewność, która towarzyszyła nam przed jej podjęciem.

Zdjęcie Szczęście w życiu? Co zrobić, aby trwało jak najdłużej? #2

Nieszczęście to niedobór miłości

Na poziom szczęścia wpływają też negatywne decyzje czy nieszczęścia, jakie nas spotykają. Czyjąś śmierć lub dramatyczny wypadek znacząco obniżają odczuwany przez nas poziom szczęścia, który może trwać przez dłuższy okres. Odejście bliskiej osoby jest równoznaczne z odejściem szczęścia, które nam ona dawała. Sytuacje, które obniżają nasze szczęście to również separacja w związku czy problemy zdrowotne.Średnio 2 lata szczęścia i rozpaczy

Badania naukowców odpowiedziały również na pytanie, ile trwa szczęście po zawarciu związku małżeńskiego lub smutek po śmierci bliskiej nam osoby. Jak się okazało po tak znaczących w naszym życiu przeżyciach poziom szczęścia/smutku trwa około 2 lata. Po tym czasie nasze uczucia „wracają do normy” i nie mają już takiego wpływu na nasze samopoczucie. Należy jednak samemu „zapracować” na swoje szczęście, a nie godzić się na to, co przynosi nam los.
Zdjęcie Szczęście w życiu? Co zrobić, aby trwało jak najdłużej? #3

Pieniądze szczęście dają

Podobno pieniądze szczęścia nie dają, ale jednak lepiej płacze się w samochodzie niż na rowerze. Dobrobyt oraz ilość posiadanych pieniędzy w znaczącym stopniu wpływa na nasze szczęście i zadowolenie z życia. Posiadanie zaplecza finansowego i stabilności w życiu znacząco podnosi nasz poziom szczęścia według osób biorących udział w tym badaniu.


Zapobieganie nieszczęściu

Podobno Polak jest mądry po szkodzie, jednak każdy z nas uczy się na swoich błędach. Według badania jesteśmy w stanie ograniczyć ilość nieszczęść, jakie nas dotykają, poprzez ich przewidywanie i zabezpieczanie się przed nimi. Warto postawić na kontakty z innymi ludźmi, ponieważ w razie niepowodzenia będą oni naszą podporą. Zaplecze finansowe oraz dbanie o zdrowie również są w stanie zapobiec nieszczęściom i nieszczęśliwym wypadkom.
Zdjęcie Szczęście w życiu? Co zrobić, aby trwało jak najdłużej? #4