Czy naturalne szampony do włosów są lepsze od tradycyjnych szamponów?

Czy naturalne szampony do włosów są lepsze od tradycyjnych szamponów?

Kosmetyki, które czerpią z dobrodziejstw natury, przeżywają ostatnio swój renesans. Po latach dominacji produktów „chemicznych” znów wracamy do natury. W czym leży przyczyna sukcesu kosmetyków, które bazują na składnikach naturalnych?

Po czym poznać dobre naturalne szampony do włosów?

Wśród wielu osób wciąż dominuje przekonanie o tym, że szampon służy tylko i wyłącznie do zmycia z włosów i ze skóry głowy szeregu zabrudzeń. Warto rozprawić się z tym mitem. O ile wiele tanich szamponów, jakie można kupić w popularnych sieciach handlowych, faktycznie nie oferuje nic więcej, to nie oznacza to, że profesjonalne produkty nie wykazują szeregu innych działań.

Dobry szampon to taki, który ma też działanie pielęgnujące, a czasem nawet lecznicze. Żyjemy w czasach, kiedy alergie na różne substancje są w zasadzie powszechne. Niestety, ale na skutek nadużywania przez wielu producentów takich substancji, jak parabenów czy silikonów, wiele osób zaczęło borykać się z problemami zdrowotnymi włosów i skóry głowy.

Nawilżający szampon do włosów

To właśnie odejście od tych wszystkich substancji o właściwościach uczulających, wliczając w to grono składniki SLS, stoi za sukcesem kosmetyków naturalnych. Dobrym przykładem drogerii internetowej, która oferuje tylko takie produkty jest sklep Triny, który daje szybki dostęp do wielu kosmetyków pochodzenia naturalnego, w tym szamponów - https://triny.pl/172-szampony-do-wlosow.

Naturalne szampony i odżywki do włosów, czyli bogactwo składników odżywczych

Trudno byłoby wskazać jeden, idealny produkt do pielęgnacji włosów. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest to niemożliwe. Wybór odpowiedniego naturalnego szamponu do włosów suchych będzie wymagał zwrócenia uwagi na zupełnie inne składniki niż na przykład dla osób, które mają włosy przetłuszczone.

Mimo wielu różnic można też wskazać kilka cech wspólnych, jakie te kosmetyki powinny spełniać. Przede wszystkim, należy stronić od produktów, które na liście składników mają SLS, SLES, silikony i parabeny. Często spotykanym dodatkiem, który zazwyczaj nie wykazuje właściwości uczulających, jest z kolei płynna keratyna oraz biała glinka.

Dużą popularnością cieszą się też szampony bazujące na konopiach, aloesie lub propolisie kwiatowym. Pewną ciekawostką w branży naturalnych szamponów do włosów wypadających jest stosowanie produktów z chitozanem morskim i wyciągiem z alg. Produkty tego typu wykazują też działanie przeciwzapalne, dzięki czemu sprzyjają szybkiej regeneracji skóry głowy.

Szampon o działaniu naprawczym

Dobre naturalne szampony do włosów mogą też być prawdziwą „bombą witaminową”. Jeśli w składzie preparatu zobaczymy m.in. olej arganowy, witaminy z grup A, C, E, H i B, to jest to podpowiedź, że mamy do czynienia z produktem o właściwościach regenerujących. Taki skład zapewnia też wzmocnienie cebulek włosów.

Naturalne szampony to siła w różnorodności

Tradycyjne szampony zwykle bazują na bardzo podobnych składnikach. Jest to jedna z ich największych słabości. Konkurenci, którzy tworzą kosmetyki naturalne, mają po swojej stronie dziesiątki, jeśli nie setki produktów, które bazują na zupełnie innych produktach.

Daje to ogromny wybór w zakresie dopasowania naturalnego szamponu do włosów nie tylko pod kątem własnych preferencji, ale i schorzenia, z jakim się borykamy. Nawet jeśli zdarzy się, że mamy uczulenie na jeden ze składników, to bez trudu można znaleźć zamiennik o takich samych właściwościach leczniczych.

Jest to jeden z największych atutów tych produktów, zaraz po braku parabenów czy substancji sztucznych o właściwościach uczulających. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do odpowiedniego składu szamponu, zawsze warto zasięgnąć porady dermatologa. Dobrą praktyką jest też wcześniejsze wykonanie testów uczuleniowych, by nie ryzykować wystąpienia reakcji alergicznej na dany składnik.

Agnieszka

Polecane