Jak wybrać najlepszy szampon przeciwłupieżowy?

Jak wybrać najlepszy szampon przeciwłupieżowy?

Łupież oprócz problemów zdrowotnych powoduje również problemy emocjonalne – poczucie zażenowania, wstyd i skrępowanie. Opadające z włosów na ramiona łuszczące się drobinki skóry potrafią pozbawić chorego pewności siebie. Część osób sięga po naturalne środki, jak np. wcierki z naparu z pokrzywy, sok z cytryny, maseczkę z jajka lub płukankę z octu winnego. Jednak środki te wykazują dość powolne działanie, a przy zaawansowanych zmianach mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Wtedy warto sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy. Ale jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Skąd bierze się łupież?

Łupież to choroba skóry głowy powodowana przez drożdżaki z rodziny Malassezia, które naturalnie bytują na ciele człowieka, jednak ich nadmierny rozwój prowadzi do wystąpienia patologicznego złuszczania się naskórka. Wybierając szampon przeciwłupieżowy, należy mieć na uwadze, że istnieją dwa rodzaje łupieżu, występujące na skórze głowy. Jednym z nich, najczęściej spotykanym, jest łupież suchy. Charakteryzuje się srebrzystymi drobinkami skóry na włosach, które opadają na ramiona nawet przy niewielkim ruchu głowy. Często towarzyszy mu swędzenie. Występuje u osób z suchą, wrażliwą i delikatną skórą. Zwykle powodują go nadmierne zabiegi stylizacyjne, niewłaściwy szampon, zła dieta lub kontakt z alergenami. Natomiast łupież tłusty występuje najczęściej u osób, które mają tendencję do łojotoku. Na skórze głowy powstają stany zapalne, na których tworzą się cienkie, warstwowe stupy, a sypiące się z włosów łuski mają żółtawy kolor. Towarzyszy mu silny świąd. Łupież tłusty może powstać z nieleczonego łupieżu suchego.

Rożne rodzaje łupieżu a szampon przeciwłupieżowy

Część szamponów dedykowana jest jedynie dla łupieżu suchego, część natomiast – dla tłustego. Istnieją też takie, które zawierają kilka substancji czynnych, dzięki czemu są uniwersalne. Aby wybrać właściwy, należy dokładnie prześledzić skład konkretnego kosmetyku. Na łupież suchy dobrze sprawdzą się szampony złuszczające i oczyszczające. Dzięki nim we włosach nie będzie pozostawała zbyt duża ilość sebum, co zapobiegnie rozmnażaniu się grzybów. Kosmetyki ze składnikami nawilżającymi sprawią, że walka z łupieżem nie zniszczy włosów. Dzięki temu też łatwiej będzie ci je rozczesywać i układać. Szczególnie w przypadku tłustego łupieżu ważne jest, żeby szampon działał przeciwgrzybiczo. Na opakowaniu szukaj więc takich substancji jak:

  • ketokonazol – który uszkadza błonę komórkową grzybów, co prowadzi do ich obumierania,
  • siarczek selenu – hamuje rozwój grzybów oraz przeciwdziała nadmiernemu podziałowi komórek naskórka, a zatem i złuszczaniu się skóry,
  • pirytonian cynku – zaburza metabolizm błony komórkowej grzyba, a ponadto długo pozostaje na skórze głowy nawet po spłukaniu szamponu wodą.

Aby pozbyć się uporczywego swędzenia i pieczenia warto kupić szampon z lekami cytostatycznymi (dziegcie, ichtiol, siarczek selenu, pirokton olaminy), które mają działanie antyspetyczne, bakteriobójcze, odkażające i przeciwzapalne. Spowalniają także łuszczenie się naskórka. Działają głównie objawowo, dlatego należy łączyć je z kosmetykami przeciwgrzybiczymi. Natomiast substancje keratolityczne zmiękczają i usuwają zrogowaciały naskórek. Nie można jednak stosować ich zbyt długo, ponieważ mogą zaburzyć naturalną funkcję ochronną skóry. Należą do nich: kwas salicylowy w stężeniu powyżej 5%; siarka do 2%, rezorcyna 10%-20%, mocznik ponad 10%, a także dziegcie w stężeniach 0,5%.

Składniki dodatkowe szamponów przeciwłupieżowych

Podczas wyboru szamponu przeciwłupieżowego powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na substancje czynne, ale także te pomocnicze. Najczęściej są to wyciągi z roślin, które pomagają w walce z tym schorzeniem, m.in.:

  • liście pokrzywy – skutecznie zwalczają nadmierny łojotok,
  • łopian – odbudowuje zniszczone włosy i wspomaga wzrost nowych,
  • skrzyp polny – hamuje wypadanie włosów,
  • mięta – oczyszcza, odświeża włosy, ma działanie antybakteryjne, nadaje włosom objętości, natomiast
  • mydlnica lekarska – łagodzi stany zapalne skóry.

Pamiętaj, że najlepszego szamponu przeciwłupieżowego powinieneś szukać w aptece. Te, które dostępne są w drogeriach, często nie są zbyt silne, a zatem mogą nie przynieść odpowiedniego skutku.

Agnieszka

Polecane