Sezon grzewczy trwa, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie domowników i zabezpieczyć się w odpowiednie czujniki czadu! Poznaj najważniejsze zasady bezpieczeństwa i dowiedz się jakie czujniki kupić!
Tlenek węgla- cichy zabójca
Według statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną, w wyniku zatruć tlenkiem węgla, rocznie umiera kilkadziesiąt osób, a kilkaset trafia do szpitala. Bardzo często przyczyną ulatniania się czadu jest nieprawidłowe funkcjonowanie instalacji i urządzeń grzewczych.
Czad (CO), nazywany cichym zabójcą, jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Osoba, która ma z nim styczność, często nie zdaje sobie sprawy, że jest podtruwana. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować takich objawów jak duszności, zawroty i bóle głowy, wymioty i od razu otworzyć okna, a najlepiej wyjść z domu. Gdy objawy są silne, należy skonsultować się z lekarzem.
Jak uniknąć zatrucia?
Podstawowe zasady bezpieczeństwa:
- Należy pamiętać o okresowych przeglądach piecyków i instalacji grzewczych, przewodów kominowych oraz wentylacji.
- Urządzenia grzewcze eksploatować według zaleceń producenta.
- Na czas kąpieli w łazience, w której zamontowany jest piecyk gazowy lub podgrzewacz, wyłączyć wentylatory w innych pomieszczeniach, gdyż osłabiają one ciąg powietrza.
- Nie zasłaniać otworów nawiewnych i kratek wentylacyjnych oraz sprawdzać ciąg powietrza. Można to zrobić za pomocą kartki papieru. Należy przyłożyć ją do otworu wentylacyjnego, jeśli „przyklei się" do kratki tzn. że instalacja jest sprawna.
- Po zaparkowaniu auta w garażu wyłączać od razu silnik.
- Kupić i zamontować czujniki czadu w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko ulatniania się CO.
Czujniki tlenku węgla-jaki kupić?
Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed działaniem czadu jest zamontowanie w pomieszczeniach, odpowiednich detektorów czadu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które różnią się budową, funkcjami i ceną. Warto jednak wiedzieć, że czujniki dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej posiadają udokumentowaną deklarację zgodności, dlatego przy zakupie należy sprawdzić, czy dany czujnik posiada taki certyfikat.
Czujniki tlenku węgla-gdzie zamontować?
Urządzenie należy zamontować w pomieszczeniach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia zwiększonego stężenie tlenku węgla. Powinno być zainstalowane na wysokość głowy, czyli ok. 1,5-1,8 m od podłogi, a w sypialniach dodatkowo na wysokości ok. 0,7 m od podłogi. Przy montażu należy wziąć pod uwagę, by dźwięk alarmu był dobrze słyszalny w innych pomieszczeniach.
Czujniki tlenku węgla-gdzie nie montować?
Ze względu na martwą strefę (przestrzeń, w której brak jest ruchu powietrza lub zbyt intensywne w przypadku bliskości kratek wentylacyjnych) nie należy instalować czujników w odległości mniejszej niż 20 cm od sufitu.
Ponadto urządzeń nie powinno się montować:
- Na zewnątrz budynku.
- W pobliżu kratek wentylacyjnych, drzwi, okien, wentylatorów.
- W pomieszczeniach, gdzie występuje duża wilgotność powietrza.
- Bezpośrednio nad kuchenką, zlewem oraz w miejscach, będzie narażony na działanie kurze, tłuszczu, wilgoci.
- W pobliżu odświeżaczy powietrza w aerozolu.
- Za regałami lub szafkami, w miejscach, gdzie będzie zasłonięty.
- Przy piecach kaflowych lub innych miejscach, gdzie temperatura będzie wyższa niż dozwolona dla prawidłowej pracy urządzenia.