Bluszcz pospolity czy trujący bluszcz? A może roślina trująca o leczniczych właściwościach!

Bluszcz pospolity czy trujący bluszcz? A może roślina trująca o leczniczych właściwościach!

Bluszcz pospolity to przepiękne samo chwytne pnącza o ciemnozielonych liściach. W Polsce roślina bardzo popularna często spotykana w ogródkach i domach. Jednak inwazyjna natura bluszczu sprawia, że ograniczamy jego ekspansję, zwłaszcza że bluszcz jest trujący. Czy słusznie?

Zdjęcie Bluszcz pospolity czy trujący bluszcz? A może roślina trująca o leczniczych właściwościach! #1

Bluszcz budzi wątpliwości, z jednej strony jest uznawany za roślinę leczniczą z drugiej za trującą. Musimy wiedzieć, że słynne trujące odmiany bluszczu występują jedynie w Ameryce Północnej i w Kanadzie.

Dawniej przypisywano mu wręcz magiczne właściwości i stosowano jako panaceum na przeróżne dolegliwości, od alkoholizmu poprzez choroby weneryczne, aż do wszawicy. Jako symbol wierności sadzano go również na cmentarzach przy grobach małżeńskich. Dzisiaj jest rośliną bardzo cenioną przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny z uwagi na liczne właściwości lecznicze.

Cellulit

Flawonoidy i rutyna, które występują w liściach bluszczu, przyczyniają się do rozbijania tkanki tłuszczowej. Usprawniają również krążenie krwi i ułatwiają odpływ limfy zapobiegając obrzękom. Ekstrakty z liści bluszczu są bardzo popularnym składnikiem preparatów przeznaczonych dla osób z problemem cellulitu.

Zdjęcie Bluszcz pospolity czy trujący bluszcz? A może roślina trująca o leczniczych właściwościach! #2

Bolesna miesiączka

Napar z bluszczu jest bogaty w saponiny, rutynę i flawonoidy, czyli związki działające rozkurczowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Warto po niego sięgać, jeśli podczas miesiączki towarzyszy nam ból brzucha, nieprzyjemne skurcze i obrzęk piersi.

Infekcje intymne

Preparaty do higieny intymnej z ekstraktem z bluszczu łagodzą stany zapalane i pomagają zwalczać infekcje. Jeśli mamy pewność, że infekcje są powodowane przez drożdżaki możemy sięgnąć po silniejszą broń, jaką jest wywar z liści bluszczu.

Zdjęcie Bluszcz pospolity czy trujący bluszcz? A może roślina trująca o leczniczych właściwościach! #3

Przykry zapach

Dzięki właściwościom przeciwgrzybicznym wyciąg z bluszczu może nam pomoc przy problemach z nadmierną potliwością. Nieprzyjemny zapach i drożdżakowe zapalenie skóry zlikwidujemy, biorąc kąpiel w naparze z bluszczu.

Trądzik

Ekstrakt z liści bluszczu ma działanie antyseptyczne, dzięki czemu zmniejsza stany zapalne skóry. Preparaty z tym składnikiem dokładnie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, odblokowują pory i likwidują błyszczenie się tłustej skóry.

Zdjęcie Bluszcz pospolity czy trujący bluszcz? A może roślina trująca o leczniczych właściwościach! #4

Łojotokowa skóra głowy

Saponiny poza właściwościami odkażającymi wykazują również działanie zmiękczające naskórek. Dzięki temu do włosów z ekstraktem z bluszczu zapobiegają nadmiernej keratynizacji mieszków włosowych i działają oczyszczająco na pory skóry głowy.

Zdjęcie Bluszcz pospolity czy trujący bluszcz? A może roślina trująca o leczniczych właściwościach! #5

Kaszel

Preparaty z wyciągiem z bluszczu są polecane przy leczeniu nieżytów układu oddechowego, nawet przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli, astmie i krztuścu. Fitoncydy hamują rozwój wirusów, bakterii i grzybów zapobiegając infekcjom i wspomagając ich leczenie. Natomiast wspomniane wcześniej saponiny rozluźniają mięśnie gładkie, ułatwiając odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i oczyszczanie oskrzeli.

Zdjęcie Bluszcz pospolity czy trujący bluszcz? A może roślina trująca o leczniczych właściwościach! #6

Uwaga

Składniki rośliny, chociaż mają właściwości lecznicze, mogą okazać się trujące po spożyciu większych ilości. Saponiny i glikozydy mogą powodować biegunkę, skurcze, wysypkę, problemy z oddychaniem, odrętwienie. Ważne jest, aby stosować jego preparaty uważnie zwłaszcza u małych dzieci.

Patrycja

Polecane