Przestępcy w sieci! TOP 5 oszustw na ALLEGRO!

Patrycja
Newsy
24.09.2019 23:07
Przestępcy w sieci! TOP 5 oszustw na ALLEGRO!

Allegro to popularny serwis, do którego dostęp ma już prawie każdy. Dzięki niemu mamy możliwość przeprowadzania transakcji na odległość w sposób, który mógłby się wydawać bezpieczny. Okazuję się jednak, że oszuści nie próżnują, a allegro stanowi dla nich centrum zainteresowania.

Zdjęcie Przestępcy w sieci! TOP 5 oszustw na ALLEGRO! #1

Allegro bardzo dba o swoich klientów i założyło Program ochrony Kupujących, jak i Program ochrony Sprzedających. Zabezpieczania serwisu są na bieżąco udoskonalane i aktualizowane, jednak działania oszustów są równie szybkie. Dodatkowo niektóre oszustwa czy wyłudzenia mają miejsce w związku z naszą łatwowiernością, czy ufnością. Znając najczęstsze oszustwa, do których dochodzi w internecie i mając podstawową wiedzą dotyczącą metod działania przestępców, możemy uniknąć przykrego rozczarowania.

Podszywanie się pod sprzedającego

Oszuści wyszukują aukcje, które dobiegają końca i podszywając się pod sprzedającego wysyłają wygrywającemu aukcje fałszywy numer konta. Domniemany sprzedawca znikał bez śladu, jak tylko otrzymał przelew, a prawdziwy sprzedawca często był obwiniany. Tego typu przypadki miały miejsce na tyle często, że Allegro postanowiło ograniczyć dostęp do informacji dotyczących licytacji, obecnie widzimy tylko pierwszą i ostatnią literę loginu licytującego.

Zdjęcie Przestępcy w sieci! TOP 5 oszustw na ALLEGRO! #2

Tajemniczy kupujący z Nigerii

Podszywanie się pod kupującego z Nigerii zostało nagłośnione do tego stopnia, że obecnie nie ma już raczej miejsca. Do niedawna oszuści podszywali się jednak pod kupującego, oferując kwotę dużo większą za przedmiot niż ta, która mogłaby zostać osiągnięta na aukcji. Warunkiem zapłaty takiej kwoty miało być zakończenie aukcji przed czasem i szybkie wysłanie towaru. Sprzedający otrzymywał fałszywy dowód zapłaty i wysyłał przedmiot, zanim pieniądze znalazły się na jego koncie, a te jak już wiadomo, nigdy tam nie trafiały. Obecnie użytkownicy Nigerii nie mogą zakładać w serwisie Allegro nowych kont. Sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest wysyłka za pobraniem lub dopiero po zaksięgowaniu pieniędzy na naszym koncie.

Opisy przedmiotu

Zdarza się nam, że zanim dokładnie przeczytamy opis przedmiotu klikamy „ kup teraz”. Oszuści uznali to za idealny sposób, aby zarobić. Jest to problem, z którym nawet Allegro nie potrafi sobie poradzić. Ciężko coś zrobić, jeśli w opisie aukcji wyraźnie jest napisane, że jej przedmiotem jest zdjęcie telefonu, a nie sam telefon. Dodatkowo często przedmioty te są wystawione w prawidłowej dla siebie kategorii, w tym wypadku fotografia, a nie telefony. Pamiętajmy, że oszuści żerują na naszej ufności, a takie niedopatrzenie jest dla nich wisienką na torcie. Z tego typu oszustwa raczej nie wyjdziemy bez strat.

Przechwytywanie kont

Włamując się na konto, oszust może w naszym imieniu kupować, a także sprzedawać przedmioty pobierając za nie opłaty i oczywiście nigdy ich nie wysyłając. Sami zachęcamy przestępców do włamań na nasze konta bardzo prostymi hasłami. Aby uniknąć problemów, wymyślajmy skomplikowane hasła, zmieniajmy je co roku, stosujmy oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze i unikajmy logowania się z komputerów nam nieznanych.

Zdjęcie Przestępcy w sieci! TOP 5 oszustw na ALLEGRO! #3

Fałszywi sprzedający

Sytuacja, w której płacimy za towar i go nie otrzymujemy nie należy do rzadkich. Oszuści, chcąc szybko zarobić i zniknąć nabierają na takie aukcje kilka osób jednocześnie. Allegro wychodząc nam naprzeciw, prowadzi coraz więcej form weryfikacji sprzedających. Nadal jednak dzięki naszej łatwowierności i chęci zaoszczędzenia przestępcy bogacą się. Chcąc kupić coś w okazyjnej cenie, nie zważamy na to, że sprzedający nie ma ani jednego komentarza. Nie skreślajmy oczywiście takich sprzedających, ale zwróćmy uwagę, jak długo funkcjonuje on na Allegro i kim jest, za pośrednictwem maila czy też numeru telefonu.

Zdjęcie Przestępcy w sieci! TOP 5 oszustw na ALLEGRO! #4źródło:

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną