Oszustwo "na paczkę w Paczkomacie". Jak działa?


                    Oszustwo "na paczkę w Paczkomacie". Jak działa?
07Wrz

Złodziej nigdy nie śpi, tylko zawsze szuka okazji do oszustwa. W związku z tym my również musimy być czujni i nie wierzyć od razu każdemu i we wszystko. Rozwój Internetu, globalizacja oraz ludzkie wygodnictwo sprawiają, że oszuści mają coraz większe pole manewru. W ostatnim czasie przybywa oszustw „na paczkę w Paczkomacie”. O co w niej chodzi i jak się przed nim uchronić? Sprawdźcie!


Nowe formy oszustwa

Coraz większy rozwój Internetu i zakupów online dostarcza złodziejom wiele sposobów na oszustwa. Panująca pandemia sprawiła, że jeszcze bardziej musimy mieć się na baczności. Ludzka kreatywność nie zna granic, co akurat w tym zakresie jest niepokojące. Oszuści wymyślają coraz to nowe sposoby na wyłudzanie od nas pieniędzy czy danych osobistych.Najczęściej dochodzi do tego za pomocą Internetu niż w realnym świecie. Teraz nikt nie kradnie kobiecie torebki, tylko od razu włamuje się na jej konto bankowe.


Zakupy online

Ze względu na koronawirusa coraz więcej osób decydowało się na zrobienie zakupów online, zamiast robić je w marketach czy sklepach, gdzie mogłoby dojść do zakażenia. Sklepy online również starały się w tym czasie dostosować do wymogów klientów. Najczęstszą formą dostawy zakupionych produktów, jest odbiór ich w Paczkomacie. Jest to prosty sposób, który ułatwił życie i dostawcom i ludziom. Nie musimy wtedy czekać na kuriera, ponieważ paczkę możemy odebrać w dowolnej chwili z paczkomatu i przy okazji załatwić jeszcze inne sprawy.

Oszustko "na paczkę w Paczkomacie"

Oszuści znaleźli więc sposób jak wyłudzić od ludzi pieniądze i ich dane również przy wykorzystaniu tego sposobu dostawy. Hakerzy zaczęli wysyłać na losowe wybrane numery telefonów komórkowych wiadomości, które brzmiały tak: „InPost: Przesyłka została dostarczona do paczkomatu. Kod odbioru wygenerujesz przez aplikację: [tutaj pojawia się link do pobrania aplikacji przestępców”. Obecnie coraz więcej osób korzysta z zakupów online i paczkomatów, więc prawdopodobieństwo trafienia na osobę, która akurat czeka na dostarczenie paczki, jest bardzo wysoka.

Zdjęcie Oszustwo "na paczkę w Paczkomacie". Jak działa? #1

Sposób działania

Osoba, która otrzymała taki sms po wejściu w link, zostaje przekierowana do strony podobnej jak „Sklep Play”, z której powinna pobrać rzekomą aplikację”InPost Mobile”. Zamiast niej zaczyna jednak pobierać złośliwe oprogramowanie, które monitoruje jej aktywność w Internecie i wykrada jej dane osobiste.Pozwala to hakerom na dostanie się do jej kont bankowych, aplikacji mobilnych czy kont społecznościowych. A stąd już krótka droga do kradzieży pieniędzy z konta czy odsprzedania danych komuś innemu. Warto więc uważać i być czujnym, jeśli otrzymamy taki sms. Najlepszym sposobem jest jego zignorowanie, ponieważ InPost nie działa w ten sposób.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja