Jak często i jak prać bieliznę, aby jej nie zniszczyć?

Katarzyna

Uroda

25.08.2020 17:13

Jak często i jak prać bieliznę, aby jej nie zniszczyć?

Bielizna to ta część garderoby, której nie pokazujemy każdemu. Damska bielizna składa się z biustonosza i majtek, które zazwyczaj chowamy pod innymi ciuchami. Codziennie zmieniamy dolną część bielizny, która po całym dniu ląduje w pralce. Mamy jednak problem z określeniem, co jaki czas powinno się zmieniać biustonosz, który też nosimy codziennie. Co jaki czas powinno się go prać? Ręcznie czy w pralce? Przeczytajcie poniższy artykuł i sprawdźcie, czy robicie to poprawnie.

Zdjęcie Jak często i jak prać bieliznę, aby jej nie zniszczyć? #1

Jak często prać stanik?

Stanik to ta część garderoby, która ma bezpośredni kontakt z nasz skórą. Nosimy go codziennie i praktycznie przez cały dzień. Lato sprawia, że mocniej się pocimy, szczególnie w przestrzeni pod biustem. Pot i brud sprzyja natomiast elastyczności włókien, co powoduje, że biustonosz szybciej się rozciąga i zużywa.

Czasami po długim przebywaniu na słońcu biustonosz jest mokry od potu, więc taki stanik powinno się wyprać od razu i nie zakładać go już na drugi dzień. Pot sprzyja rozwijaniu się bakterii i wirusów, zarówno na materiale, jak i na naszej skórze. Zimą nasza skóra nie poci się aż tak bardzo, więc dany stanik możemy ubrać również i na drugi dzień.

Jak prać biustonosz?

Biustonosze to delikatna cześć garderoby, które posiadają fiszbiny, falbanki, usztywniane miseczki czy koronki. Są one wykonane z różnych materiałów, więc wymagają odmiennego traktowania i temperatury prania. Niektóre z nich są bardzo delikatne, a inne jak np. biustonosze sportowe są odpowiednie do „zadań specjalnych”.

Przed odcięciem metki warto przeczytać, jak producent zaleca pranie tej części garderoby. Zazwyczaj jest tam podana temperatura prania lub oznaczenia czy należy prać go ręcznie, czy można w pralce.

Zdjęcie Jak często i jak prać bieliznę, aby jej nie zniszczyć? #2

Pranie ręczne

Wiele kobie uważa, że stanik należy prać ręcznie, ponieważ pralka może go zniszczyć. Pranie biustonoszu w misce sprawia, że nie „obija się” on ani nie zaplącze w inne prane ciuchy. Do prania ręcznego należy dobrać odpowiednią temperaturę wody.

Nie może być ona za gorąca, ponieważ wtedy materiał będzie się szybciej zużywał, a my poparzymy ręce. Do prania ręcznego należy użyć niewielkiej ilości środków chemicznych, najlepiej w dawce, jaka jak jest podana na opakowaniu. Biustonosz należy prać delikatnie, nie wyżynać go ani nie wyciskać zbyt mocno z niego wody. Uprany biustonosz powinien również samoczynnie wyschnąć na wieszaku, a przez co będzie nam służył dłużej.

Pranie w pralce

Do kupienia są również zwykłe biustonosze, które nie mają szczególnych zdobień czy ozdób. Staniki, które nie mają zdobień lub te sportowe mogą zostać wyprane w pralce, ponieważ nim im nie „zaszkodzi”. Jeśli nie chcemy, aby w czasie prania ramiączka się gdzieś zawieruszyły, możemy stanik wyprać w specjalnym woreczku do prania bielizny.

Przed umieszczeniem go pralce należy jednak sprawdzić, w jakiej temperaturze powinien on zostać wyprany. Zbyt wysoka temperatura wody spowoduje, że włókna będą osłabione, przez co biustonosz nie będzie się tak dobrze dopasowywał do ciała.