Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań!

Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań!

Symbole z którymi spotykamy się na metkach mają za zadanie pomóc w pielęgnacji naszych ubrań. Mimo, że spotykamy się z nimi codziennie, to rzadko zwracamy na nie uwagę lub nie rozumiejąc co kryje się za danym symbolem, ignorujemy ważne informacje.

Niewiedza związana z oznaczeniami może nas sporo kosztować. Niektóre z naszych ulubionych ubrań są szczególnie delikatne i wymagają odpowiedniej temperatury prania lub specjalnego sposobu prasowania. Nie ma sensu pozbywać się ulubionej kurtki lub lekkiej sukienki przez niewłaściwy wybór programu czy nieodpowiednie suszenie.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie większości ważnych symboli z przypisanymi do nich krótkimi tłumaczeniami. Ta gotowa ściąga rozwiąże Twoje problemy, pranie stanie się jeszcze prostsze, a tkaniny będą wyglądały jak nowe!

Pranie na dobry początek

Zdjęcie Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań! #1

W tym przypadku część symboli można odczytać intuicyjnie - ustawienie oznaczonej temperatury to gwarancja niezniszczonej tkaniny. Jeśli na metce jest rysunek z ręką, należy ubranie uprać ręcznie lub w trybie prania ręcznego, jeśli taki posiada nasza pralka. Pralka na tym programie pracuje wolniej, obroty są mniejsze i nawet delikatne tkaniny są bezpieczne.

Zdjęcie Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań! #2 Oznacza to że tkaniny nie mogą być prane w wodzie, należy je czyścić wyłącznie na sucho.

Zdjęcie Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań! #3Przy takim symbolu należy włączyć cykl do tkanin syntetycznych, delikatnych, liczba sygnalizuje maksymalną temperaturę.

Jak suszyć i prasować?

Zdjęcie Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań! #4

W tym przypadku już tylko niektóre symbole są dla nas jasne. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia żelazka, przekreślony symbol oznacza, że nie należy tkaniny prasować, natomiast żelazko z jedną, dwoma lub trzema kropkami sygnalizuje nam temperaturę z jaką możemy prasować, kolejno 110, 150 i 200 stopni, przy czym żelazko z jedną kropeczką i oznacza prasowanie bez użycia pary.

Zwróćmy także uwagę na to jak odpowiednio suszyć ubrania, by uniknąć odbarwienia tkaniny, sprawdźmy czy można ją suszyć na słońcu lub w suszarce.

Zdjęcie Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań! #5Oznaczenie dopuszczające suszenie w suszarce w temperaturze niskiej, symbol z dwoma kropeczkami dopuszcza wyższą temperaturę. Natomiast przekreślony uniemożliwia użycie suszarki.

Zdjęcie Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań! #6Ten symbol bywa kłopotliwy i występuje jeszcze z jedną poziomą kreską . W przypadku jednej i drugiej wersji chodzi o suszenie tkaniny w pozycji poziomej, na płasko. Natomiast jeśli dodatkowo występuje skośna kreska w rogu, należy tkaninę rozwiesić w zacienionym miejscu.

Zdjęcie Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań! #7Kolejny z grupy mniej oczywistych symboli, występuje jeszcze w wersji z dwoma kreskami. Oznacza jedynie konieczność bardzo starannego rozwieszenia tkaniny w pionie, dodatkowa skośna kreska w rogu wskazuje na suszenie w miejscu zacienionym.

Przed nami czyszczenie chemiczne i wybielanie

Zdjęcie Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań! #8

W przypadku tego bardziej zaawansowanego zakresu prania, objaśnienia są obowiązkowe. Warto jeszcze dokładniej przyjrzeć się oznaczeniom na metce, ponieważ szybko możemy doprowadzić do zniszczenia tkaniny, nie wiedząc jakie metody czyszczenia chemicznego możemy zastosować.

Koło oznacza tkaniny, które możemy czyścić chemicznie, przekreślone odwrotnie. Symbol P to możliwość czyszczenia z użyciem perchloroetylenu, rozpuszczalników węglowodorowych, R113 i R11. Natomiast kreseczka pozioma pod tym symbolem sygnalizuje konieczność zmniejszenia temperatury.

Zdjęcie Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań! #9W tym przypadku tkaniny czyszczonej chemicznie nie należy moczyć. "W" w kółku to możliwość oddania tkaniny do chemicznego czyszczenia na mokro, również jeśli podkreśla je pozioma kreska.

Zdjęcie Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań! #10Możliwość czyszczenia tkaniny przy użyciu rozpuszczalników węglowodorowych i R113. Tutaj podobnie - dodatkowa pozioma kreska sygnalizuje konieczność zmniejszenia temperatury.

Zdjęcie Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Jak prać, aby nie zniszczyć ubrań! #11Przy praniu tkanin z trójkątem na metce, możemy użyć wybielacza tlenowego i chlorowego, natomiast jeśli trójkąt ma wewnątrz kreski, nie możemy już użyć chlorowego. Do ubrań, na metkach których trójkąt jest przekreślony, nie należy używać środka wybielającego, a środek piorący powinien być delikatny.

Czy spotkałyście się z symbolami, które nie dają Wam spokoju?

Dajcie znać!

Patrycja

Polecane