Piwo bezalkoholowe za okazaniem dowodu osobistego? Zmiany w Lidlu i nie tylko.

Katarzyna

Newsy

22.07.2020 19:21

Piwo bezalkoholowe za okazaniem dowodu osobistego? Zmiany w Lidlu i nie tylko.

Każdy nastolatek wyczekuje swoich 18-nastych urodzin, ponieważ wiek ten upoważnia m.in. do zrobienia prawa jazdy, samodzielnego podejmowania decyzji czy zakupu wyrobów alkoholowych. Jak do tej pory piwo bezalkoholowe można było nabyć bez okazywania dowodu osobistego, ponieważ napój ten nie jest uznawany za napój alkoholowy. Jednak w niektórych sklepach się to zmieniło i osoby niepełnoletnie nie będą już mogły nabyć napojów bezalkoholowych.

Zdjęcie Piwo bezalkoholowe w Lidlu kupisz tylko za okazaniem dowodu osobistego! #1

Zmiany w Lidlu i Aldi

Mała rewolucja w tej sprawie nastąpiła w sklepach Lidl i Aldi. Osoby niepełnoletnie nie kupią tam już piwa bezalkoholowego, mimo że napój ten nie jest uważany za napój alkoholowy. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uważa, że umożliwianie zakupu piwa bezalkoholowego osobom poniżej 18 roku życia sprawi, że młodzież będzie się uczyła złych nawyków, co będzie miało negatywne skutki w ich dalszym życiu. W związku z tym pracownicy sklepów marki Lidl i Aldi będą zobligowani do sprawdzania, czy osoba zakupująca piwo bezalkoholowe ma ukończone 18 lat.


Decyzja UOKiK

Jak dotąd takie postępowanie było wymagane tylko w przypadku zakupu produktów zawierających w swoim składzie alkohol. Sprawą tą zainteresował się jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według tej instytucji odmowa sprzedaży piwa bezalkoholowego, w przypadku, gdy nie jest ono napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, powinna być traktowane jako wykroczenie i jest niezgodna z prawem. UOKiK uważa również, że opinia, jaka została wydana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, powinna być traktowana jako sugestia, a nie prawo, którego należy przestrzegać.