Piwo bezalkoholowe dla kierowcy- co na to alkomat?

Patrycja
Newsy
16.11.2021 15:46
Piwo bezalkoholowe dla kierowcy- co na to alkomat?

W sklepach, restauracjach i pubach dostępnych jest wiele rodzajów piw bezalkoholowych. Czy po takim piwie można prowadzić samochód? Czy po wypiciu piwa 0% można bez obaw wsiąść za kierownicę?

Zdjęcie Piwo bezalkoholowe dla kierowcy- co na to alkomat? #1

Szeroka oferta piw bezalkoholowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów piw bezalkoholowych. Mamy do wyboru radlery, lagery, piwa pszeniczne, owocowe, gatunki APA i IPA z zawartością alkoholu równą 0,0%. Ich produkcją zajęły się największe koncerny i browary rzemieślnicze, a obecnie każdy ma okazję znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Taki trunek powstaje według niemal identycznych procesów, jak jego odpowiedniki z zawartością alkoholu. W przypadku piwa bezalkoholowego fermentację wstrzymuje się na wczesnym etapie, gdy zawiera ono śladową ilość alkoholu.

Co to jest piwo bezalkoholowe?

Według przepisów za piwo bezalkoholowe uważa się trunek zawierający mniej niż 0,5% alkoholu. Według Ustawy o wychowaniu w trzeźwości: „Napojem alkoholowym w rozumieniu niniejszej ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu”.

Piwo bezalkoholowe dla kierowcy

Aktualnie praktycznie każdy rodzaj piwa ma swój bezalkoholowy odpowiednik. Osoby prowadzące pojazd i pragnące napić się go napić, mogą przebierać wśród ulubionych gatunków i smaków.

Piłeś piwo bezalkoholowe? Możesz wsiąść za kierownicę!

Piłeś bezalkoholowy trunek? Możesz wsiąść za kierownicę! Nawet po wypiciu kilku piw bezalkoholowych, alkomat wskazuje 0%. Oznacza to, że piwa zawierające 0,0%/do 0,5% alkoholu są zupełnie bezpieczne dla kierowców. To dobra wiadomość dla kierowców, którzy chcą napić się tego trunku, zanim wsiądą za kierownicę.

Zdjęcie Piwo bezalkoholowe dla kierowcy- co na to alkomat? #2

Na co trzeba uważać? 

Uważaj, niektóre piwa mogą zawierać śladowe ilości alkoholu. Dlatego przed zakupem zawsze sprawdzaj informację umieszczoną na etykiecie produktu.

Oprócz tego, jeśli po otwarciu piwo mocno się pieni i wylatuje z butelki, może to oznaczać, że doszło do wtórnej fermentacji i ten napój stał się piwem alkoholowym.

Co na to alkomat?

Niedozwolona zawartość alkoholu w organizmie jest wtedy, gdy jego stężenie „wynosi albo prowadzi do” przekroczenia bariery 0,2 promila.

Jeśli po wypiciu piwa bezalkoholowego, chcesz ruszyć w trasę, lepiej odczekaj chwilę. Alkomat nie rozpoznaje, czy mierzy stężenie alkoholu w powietrzu wydmuchiwanym z płuc, czy alkohol miesza się z wydmuchiwanym powietrzem w ustach.

Nie należy wykonywać pomiaru alkomatem bezpośrednio po wypiciu piwa, ponieważ może dojść do błędu pomiaru. Przez śladowe obecności alkoholu w jamie ustnej, wynik może być niemiarodajny. Jednak bardzo trudno jest, pijąc piwo bezalkoholowe, osiągnąć niedozwolone stężenie alkoholu.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną