Coraz więcej zaginięć podczas grzybobrania! Sprawdź, jak się przygotować do pobytu w lesie

Agnieszka

Lifestyle

Oct. 14, 2019, 9:02 a.m.

Coraz więcej zaginięć podczas grzybobrania! Sprawdź, jak się przygotować do pobytu w lesie

Od września tego roku Komenda Główna Policji informuje, że niemal każdego dnia otrzymują zgłoszenia o zaginięciach osób, które wybrały się na grzyby do lasu. W tym roku doszło do jednego wypadku śmiertelnego.

Zdjęcie Coraz więcej zaginięć podczas grzybobrania! Sprawdź, jak się przygotować do pobytu w lesie #1

Mieszkanka Strzelec Opolskich wybrała się do lasu z synem. Rozdzielili się, a kobieta zgubiła się i została uznana za zaginioną. Niestety, trzy dni później znaleziono jej ciało.Warto być ostrożnym nawet wtedy, gdy doskonale znasz miejsce, w którym zbierasz grzyby. Jak się przygotować do grzybobrania?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że las jest specyficznym miejscem i bardzo łatwo się w nim zgubić. Konieczne jest więc zabranie ze sobą odpowiedniego zestawu rzeczy, które pomogą nam w trudnej sytuacji.

Wyprawa do lasu powinna być dobrze zaplanowana. Trzeba zaopatrzyć się nie tylko w rzeczy niezbędne do zbierania grzybów, ale również w kilka ważnych rzeczy, które pomogą nam w tarapatach. Warto również poinformować najbliższych o czasie planowanego grzybobrania oraz o dokładnym miejscu, w które się wybieramy.

Ważnym elementem bez wątpienia jest ubiór. W lesie znajduje się sporo owadów. Jeśli więc chcemy uniknąć pogryzienia, konieczne jest zakrycie całego ciała. Spodnie warto włożyć w buty. Najlepiej założyć kalosze, ponieważ w lesie po deszczowym dniu może być sporo błota. Dobrze, gdyby odzież była nieprzemakalna i ciepła.

Koniecznie zabierz ze sobą naładowany telefon i power-bank. Dzięki temu będziesz mieć możliwość wezwania pomocy (o ile będzie zasięg) przez dłuższy czas. Warto mieć przy sobie również mapę okolicy i kompas, który pomoże nam się zorientować w terenie.

Nie można zapomnieć również o wodzie lub ciepłej herbacie. Jeśli planujesz zostać w lesie na długie godziny, weź ze sobą również przekąskę.

Nie zapomnij o lekach, które musisz zażywać codziennie!

Zdjęcie Coraz więcej zaginięć podczas grzybobrania! Sprawdź, jak się przygotować do pobytu w lesie #2

Jak zbierać grzyby?

Jeśli Twoja przygoda z grzybobraniem niedawno się rozpoczęła, warto zabrać ze sobą atlas grzybów. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że grzyby, które zbierasz nie są trujące.

Pamiętaj, aby nigdy nie zbierać grzybów do foliowych worków. Bardzo szybko się zepsują. Dobrym wyborem będzie natomiast wiklinowy kosz.