Masz konto oszczędnościowego? Może Cię czekać niemiła niespodzianka

Masz konto oszczędnościowego? Może Cię czekać niemiła niespodzianka

Koronawirus przewartościował wiele spraw i zmienił nasz codzienny tryb życia. Niestety wirus z Wuhan wpłynął na praktycznie każdą dziedzinę życia i gospodarki. Wiele osób straciło pracę, a przez to również środki do życia. Około 79% Polaków ma jednak oszczędności, które zapewne wykorzysta w sytuacji utraty etatu.

Zdjęcie Masz konto oszczędnościowego? Może Cię czekać niemiła niespodzianka #1

Konta oszczędnościowe

W wielu bankach otwarcie konta oszczędnościowego nie wiązało się z żadnymi opłatami. Można było przelewać tam swoje pieniądze, a bank w zależności od kapitału obliczał kwotę odsetek i wpłacał je na nasze konto oszczędnościowe. W taki sposób bank „zachęcał” nas do odkładania większej sumy pieniędzy, bo im większy kapitał, tym większe odsetki.

Dzięki temu „pomagał” nam również w oszczędzaniu. Jednak jak się okazuje, nie wszystkie banki chcą już „pomagać” swoim klientom.

Zdjęcie Masz konto oszczędnościowego? Może Cię czekać niemiła niespodzianka #2
Zmiany w bankach

W związku z ujemnymi stopami procentowymi możliwa jest sytuacja, gdzie bank może zacząć naliczać nam opłatę za prowadzenie konta oszczędnościowego. Dodatkowej opłaty miesięcznej mogą się spodziewać klienci takich banków jak PKO BP, Citi Handlowy i EnveloBank.

Banki mogą podjąć taką decyzję, ponieważ zostały obniżone stopy podstawowe NBP do 0,1% oraz stopy procentowe po decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Dlatego wiele banków komercyjnych ma problemy wynikające z obniżenia stopy procentowej NBP. Takie posunięcie sprawiło, że oprocentowanie wielu depozytów w takich bankach spadło do zera.


Dodatkowe opłaty

Obecnie banki są nastawione tylko na przetrwanie, a nie wspomaganie swoich klientów. Takie instytucje zarabiają na sprzedaży swoich usług lub pobieraniu dodatkowych opłat. W obecnej sytuacji mało osób decyduje się na wzięcie kredytu, więc banki decydują się na wprowadzenie dodatkowych opłat czy zmniejszenie oprocentowania na kontach oszczędnościowych. Inflacja również rośnie, przez co kapitał zgromadzony na koncie oszczędnościowym traci na wartości.


Przewidywana wysokość opłat

Bank EnveloBank wprowadza od września opłatę miesięczną za posiadanie konta oszczędnościowego w wysokości 1,99 zł. Jeśli jakaś osoba nie posiada takiego konta, tylko zwykły rachunek bankowy, wtedy będzie musiała zapłacić 2,99 zł miesięcznie. Citi Handlowy natomiast wprowadza tylko opłaty dotyczące rachunków walutowych w euro dla osób, które mają CitiKonta, Citi Priority, Citigold i Citigold Private Clien. Nad wprowadzaniem opłaty od posiadania konta oszczędnościowego zastanawia się też PKO BP. Opłata ta miałaby wynosić symboliczną złotówkę.true

Polecane