Kolonie 2020: spore zmiany, które nie każdemu się spodobają!

Kolonie 2020: spore zmiany, które nie każdemu się spodobają!

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nasze życie wywróciło się do góry nogami. Szkoły zostały zamknięte, a dzieci uczą się w domach. Rodzice musieli się „przebranżowić” i zostali zastępczymi nauczycielami. W tym roku szkolnym dzieci już nie wrócą do szkoły, a pod znakiem zapytania stoją tegoroczne kolonie i wyjazdy wakacyjne. Wiele nich się nie odbędzie, ponieważ obostrzenia, jakie zostały nałożone na organizatorów, są zbyt wymagające.

Zdjęcie Kolonie 2020: spore zmiany, które nie każdemu się spodobają! #1


Wytyczne i nakazy

Organizatorzy kolonii mają teraz trudne zadanie do wykonania. Rząd wprowadził nakazy i obostrzenia, jakie trzeba zastosować przy przygotowywaniu wypoczynku dla dzieci w tym roku. Wytyczne są dość rygorystyczne i nie każdy organizator kolonii jest w stanie im sprostać. Nikt też nie podejmie się ryzyka przeprowadzenia takiej kolonii, jeśli nie będą zapewnione odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Dlatego też wiele wyjazdów dla dzieci może się nie odbyć, gdyż wytycznych jest zbyt wiele. Niektórzy rodzice zapewne też boją się puścić swoje pociechy na takie wyjazdy, więc po prostu z nich rezygnują. Wybierają wtedy wycieczki, na które mogą pojechać razem z dziećmi. Rząd też nie określił się od razu czy kolonie się odbędą, czy nie i taka niejasność informacji sprawiła, że wiele rodziców inaczej zapanowało już sobie wakacje w tym roku. Według szacunków bardzo możliwe jest, że nawet co czwarte dziecko nie wybierze się w tym roku na kolonię.

Zdjęcie Kolonie 2020: spore zmiany, które nie każdemu się spodobają! #2

Nowe zasady

Na koloniach w tym roku uległa zmniejszeniu liczba dzieci w grupie oraz w pokojach. Grupy dzieci do lat 10 mogą liczyć maksymalnie 12 osób, a dla dzieci powyżej 10 lat do 14 osób. Teraz na jedno dziecko musi przypadać 4 metry kwadratowe, a w pokoju nie może być więcej niż 4 osoby.

Nadal zastosowanie mają podstawowe zasady ochrony osobistej, czyli dezynfekcja rąk oraz zachowanie odpowiedniej przestrzeni. W całym kompleksie turnusy będą musiały się zmieniać w taki sposób, aby dzieci nie miały styczności z wcześniejszymi lub późniejszymi wycieczkami. Podoba sytuacja, będzie występować na plaży, czy przy jeziorze, gdzie dana grupa dzieci z jednej kolonii powinna mieć wydzielone miejsce, gdzie będzie mogła się kąpać i które będzie oddalone od innych plażowiczów.

Obecnie obowiązujące przepisy zostały utworzone w maju, gdy sytuacja epidemiczna była inna. Możliwe jest więc, że te zasady i wytyczne będą się zmieniać.


Obowiązki rodziców

Zanim rodzice puszczą swoje dziecko na kolonię, powinni sprawdzić, czy organizator jest legalny, aby później w razie odwołania całego wyjazdu było można odzyskać wpłacone zaliczki lub nawet całą należność. Ośrodek, do którego pojedzie dziecko, powinno mieć strefę przeznaczoną tylko dla nich, aby zostały ograniczone kontakty z uczestnikami innych kolonii.

Jeśli by się okazało, że jakieś dziecko złapałoby infekcję, która uniemożliwia mu dalszy pobyt na kolonii, wtedy rodzic musi je odebrać osobiście w ciągu 12 godzin. W wjazdach mogą uczestniczyć tylko dzieci, które nie posiadają objawów zakażenia koronawirusem lub inną chorobą zakaźną. Rodzice muszą podać organizatorowi swój numer telefonu albo inny sposób, w jakim będzie można się z nimi skontaktować. Powinni oni również zaopatrzyć dzieci w maseczki ochronne na czas wyjazdu na kolonię.

Katarzyna

true

Polecane