Najwięksi naciągacze na wakacjach! Jak oszukują turystów w kurortach i na ulicy?

Najwięksi naciągacze na wakacjach! Jak oszukują turystów w kurortach i na ulicy?

Okres wakacji to żniwa dla złodziei i naciągaczy. Wykorzystują fakt, że jesteś w nieznanym miejscu, w wakacyjnym nastroju, może nieco zbyt odprężona i nieostrożna. Sprawdź koniecznie najczęściej stosowane sztuczki i strzeż się oszustów!

#1. Droga taksówka
Jeszcze nie zdążysz dotrzeć z hotelu na lotnisko, a już Cię oskubali. Nieuczciwy taksówkarz bardzo chętnie wykorzysta Twoją niewiedzę na temat lokalnych stawek za kurs oraz topografii miasta. Obwiezie Cię bocznymi ulicami, okrężną drogą, naliczając przy tym wyższą opłatę.
Warto poświęcić trochę czasu i przygotować się na takie sytuacje. Sprawdzić średnie ceny za kursy taksówką na danym dystansie. Możesz też skorzystać z Google Street View i oszacować sobie długość trasy i jej przebieg. Bądź sprytna, a nie mądra po szkodzie.

Zdjęcie Najwięksi naciągacze na wakacjach! Jak oszukują turystów w kurortach i na ulicy? #1
Fot. Pixabay.com

#2. „Próbka” masażu
Bądź czujna, kiedy ktoś na plaży proponuje „próbkę” lub bezpłatny masaż. Nie ma nic za darmo, szczególnie na urlopie i na Karaibach, gdzie ta sztuczka jest powszechna. Oczywiście po kilku minutach masaż okaże się darmowy tylko z nazwy a „masażysta” będzie próbował wyłudzić od Ciebie pieniądze za usługę.

#3. Upuszczony portfel
Ta sztuczka jest nieco psychologiczna. Kieszonkowiec celowo zostawia portfel w miejscu, w którym możesz go znaleźć. Kiedy podniesiesz ten portfel (prawdopodobnie tani i pusty w środku) instynktownie sprawdzisz, czy Twój portfel jest bezpieczny. Teraz kieszonkowiec, obserwujący sytuację już wie, gdzie trzymasz portfel.

Zdjęcie Najwięksi naciągacze na wakacjach! Jak oszukują turystów w kurortach i na ulicy? #2
Fot. Pixabay.com

#4. Pokojówki oszustki
Hiszpania niestety słynie z tego przekrętu. Dokonuje się go w parze. Dwie kobiety przebrane za obsługę hotelową odwiedzają Cię w pokoju. Jedna zagaduje gości, rozprasza ich uwagę. W tym czasie druga udaje, że sprząta i kradnie wartościowe przedmioty.

#5. Narkotyki na niby
Tajlandia słynie z surowego prawa w kwestii posiadania narkotyków. Groźba długich lat więzienia a nawet śmierci za posiadanie nawet kilku gramów narkotyków potrafi mocno wystraszyć. Na tym żerują oszuści, którzy działają w parze. Jeden – kierowca tuk-tuka w drodze na imprezę proponuje pasażerowi narkotyki. Kiedy turysta się zgadza do akcji wkracza drugi naciągacz – policjant, który stawia ultimatum: albo idziesz do więzienie za posiadanie nielegalnych substancji, albo płacisz wysoką grzywnę.

Zdjęcie Najwięksi naciągacze na wakacjach! Jak oszukują turystów w kurortach i na ulicy? #3
Fot. Pixabay.com

#6. Zniszczony aparat
Ten trik znany jest w całej Europie. Oszuści działają w większej grupie udając turystów. Jeden członek grupy prosi Cię o zrobienie zdjęcia. Problem w tym, że aparat, którym masz zrobić zdjęcie, jest już zepsuty. Oddajesz go pseudo-turyście i wtedy zaczyna się spektakl. Oszust celowo upuszcza aparat i zaczyna domagać się od Ciebie zapłaty za zniszczenie. Cała grupa stoi za nim murem. Potrafią nawet straszyć wezwaniem policji.
Ta sztuczka może mieć jeszcze gorszą wersję. Z powodu zamieszania możesz nie zauważyć, że obrabował Cię kieszonkowiec współpracujący z pseudo-turystami.

Zdjęcie Najwięksi naciągacze na wakacjach! Jak oszukują turystów w kurortach i na ulicy? #4
Fot. Pexels.com

#7. Fałszywe bilety
Jeśli chcesz zakupić bilety do atrakcji turystycznej, zrób to bezpośrednio w kasie lub w hotelu, jeśli ten prowadzi sprzedaż biletów. Nie ufaj osobom, które zaczepiają na ulicy i proponują tańsze bilety do muzeum, parku rozrywki, czy kina. Cwani naciągacze kręcą się często w popularnych miejscach, do których kolejki są długie. Warto odczekać czas w kolejce i nie dać się skusić na fałszywe bilety.

Justyna

true

Polecane