Stres - oto jeden z najczęstszych jego objawów. Jak z nim walczyć?

Patrycja

Zdrowie

09.06.2020 11:39

Stres - oto jeden z najczęstszych jego objawów. Jak z nim walczyć?

Zdarza się, że silne emocje, takie jak strach, lęk, niepokój, czy stres mogą wywoływać nieprzyjemne objawy fizyczne. Ból brzucha na tle nerwowym to często spotykany i powszechny problem. Sprawdź, dlaczego boli Cię brzuch i jak sobie z tym radzić. Poznaj proste sposoby na bóle brzucha wywołane stresem.

Zdjęcie Stres - oto jeden z najczęstszych jego objawów. Jak z nim walczyć? #1

Ból brzucha na tle nerwowym

Ból brzucha na tle nerwowym dotyka wiele osób. Stres, nerwy, nadmiar obowiązków, problemy w pracy lub domu, mogą wywołać takie objawy. Z tego powodu wiele osób może odczuwać mrowienie lub pieczenie w żołądku, doświadczać wzdęć, biegunki lub nudności. Jednak bez zlikwidowania przyczyny bólu, czyli stresu, nie pozbędziemy się tego problemu.

Zdjęcie Stres - oto jeden z najczęstszych jego objawów. Jak z nim walczyć? #2

Dlaczego boli brzuch?

Stresujące sytuacje i życie pod presją, wpływają na to, że w naszym organizmie dochodzi do pojawienia się hormonów stresu. W mózgu zwiększa się poziom adrenaliny i kortyzolu, a ta informacja zostaje przekazana do wszystkich tkanek i narządów. Hormony stresu wpływają zarówno na obniżenie odporności, podwyższenie ciśnienia krwi, jak i problemy żołądkowe. Adrenalina powoduje zwiększone wydzielanie kwasów żołądkowych. Te z kolei mogą uszkodzić błonę żołądka, wywołują pieczenie, zgagę, a przy długotrwałym działaniu prowadzą do choroby wrzodowej. Pod wpływem kwasów dochodzi do częstszych skurczów jelit, bólów brzucha, wzdęć czy biegunki lub nudności.

Zdjęcie Stres - oto jeden z najczęstszych jego objawów. Jak z nim walczyć? #3

Sposoby na bóle brzucha

Na dolegliwości bólowe można zastosować także doraźną pomoc, w postaci leków przeciw bólom brzucha, zgadze, wzdęciom, zaparciom czy biegunce. Jednak, aby skutecznie pozbyć się bólu brzucha na tle nerwowym, należy zlikwidować jego przyczynę, czyli stres. Istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem. Najłatwiejszą metodą jest dbanie o ilość i jakość snu oraz stosowanie metod relaksacyjnych, które pomogą odreagować napięcie. Mogą to być spacery, jazda na rowerze, joga, czy wybranie się na masaż lub do spa. Jeśli te metody nie pomogą, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty.

Zdjęcie Stres - oto jeden z najczęstszych jego objawów. Jak z nim walczyć? #4