Lifestyle

Najciekawsze tradycje na dzień matki na świecie.

Patrycja

May 26, 2020, 5:45 p.m.

Najciekawsze tradycje na dzień matki na świecie.

Dzień Matki obchodzony jest na całym świecie o różnych porach roku. W Polsce to wyjątkowe święto celebrujemy 26 maja. To dzień, w którym myślimy o swoich mamach, dziękujemy im za wszystko, co dla nas zrobiły i okazujemy swoją miłość. Obdarowujemy drobnymi upominkami i kwiatami. Sprawdź, jak Dzień Matki obchodzony jest w innych zakątkach świata!

Zdjęcie Najciekawsze tradycje na dzień matki na świecie. #1

Kiedy jest dzień Matki w Polsce?

Dzień Matki obchodzony jest w Polsce 26 maja, już od 1914 roku. Polska to jedyny kraj na świecie, który w tym dniu celebruje to święto. Z okazji Dnia Matki, dzieci wręczają swoim mamom ręcznie wykonane laurki, drobne upominki i kwiaty.

Kiedy jest Dzień Matki na świecie?

W większości krajów (aż w 77 państwach) Dzień Matki, świętowany jest w drugą niedzielę maja. Ma to miejsce między innymi w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech, Holandii, Belgii, Danii, Czechach, Włoszech, Turcji i Japonii. W pierwszą niedzielę maja, Dzień Matki świętowany jest w Hiszpanii, Portugalii, na Węgrzech, Litwie i w Rumunii, a w ostatnią niedzielę we Francji, Szwecji i Tunezji. Kraje arabskie obchodzą Dzień Matki 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, a w Rosji, Bułgarii, Serbii, Białorusi i Słowenii, celebrowany jest wraz z Dniem Kobiet.

Zdjęcie Najciekawsze tradycje na dzień matki na świecie. #2

Najciekawsze tradycje

Dzień Matki najhuczniej świętowany jest w Tajlandii. 12 sierpnia Tajowie celebrują nie tylko święto ku czci swoich mam, ale także urodziny Królowej Sirikit, wdowy po Królu Bhumibolu Adulyadeju, która uważana jest za matkę całego narodu. Tajowie przyozdabiają swoje domy flagami narodowymi, portretami królowej, kwiatami i światłami. W Bangkoku odbywa się wielki pokaz fajerwerków. W tym dniu mamy zostają obdarowane kwiatami jaśminu, a dzieci klękając przed nimi, wyrażają swoją miłość i wdzięczność.

Zdjęcie Najciekawsze tradycje na dzień matki na świecie. #3

We Włoszech cała rodzina zbiera się, by świętować ten szczególny dzień. Dzieci wyręczają mamę we wszystkich obowiązkach i nie dopuszczają jej do prac domowych, po czym zabierają na odświętny obiad do restauracji, zwieńczony tradycyjnym sernikiem w kształcie serca.

Z kolei w RPA dzieci obdarowują w tym dniu swoje matki kolorowymi goździkami, a same ubierają ubrania w kolorze różu i czerwieni. W ten sposób okazują im swoją miłość i celebrują to wyjątkowe święto.

Natomiast Amerykanie i Anglicy cenią materialne podarunki, w tym dniu wręczają swoim mamom kwiaty, biżuterię, sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i zaproszenia do Spa.

A czy Ty złożyłaś/eś już życzenia swojej mamie z okazji tego wyjątkowego święta?