Instagram wprowadza nową funkcję, dzięki której możemy przekazać swoje wsparcie innym. W jaki sposób? Odpowiadamy!
Media społecznościowe
Instagram w pewnym momencie zyskał na popularności, co sprawiło, że obecnie jest najchętniej używanym portalem społecznościowym. Jeszcze kilka lat temu to Facebook był najbardziej popularny, jednak uległo to zmianie.
Od pewnego czasu na Instagramie można zauważyć, że coraz więcej użytkowników w swoich opisach używa informacji o zaimkach osobowych.
Nowa funkcja
W coraz większej ilości opisów można natknąć się na opisy bio, które zawierają określenie zaimka, a więc “ona/jej”, “on/jemu” czy “they/them”. Dodawanie tych zaimków na celu wsparcie osób, które są transpłciowe czy niebinarne.
Oznacza to, że nie wpisują się one w binarny podział ludzi na mężczyzn i kobiety. W języku angielskim najczęściej używają zaimków „they/ythem”, a w polskim używają obu odmian lub w ogóle je pomijają.
Określenie zaimka
Instagram chcąc wspierać takie osoby, wprowadził nową funkcję. Ma ona na celu określenie na swoim profilu, jakich zaimków należy używać w stosunku do danej osoby.
Każdy użytkownik może na swoim profilu ustawić swoje zaimki osobowe, które należy wpisać w polu „pronouns”. Może wybrać do 4 zaimków osobowych, które będą widoczne tylko dla znajomych lub dla szerszej grupy osób. Dzięki temu użytkownicy określą, w jaki sposób powinno się do nich zwracać.
Jak na razie taka możliwość jest dostępna tylko w kilku krajach, jednak z biegiem czasu ta opcja będzie dostępna dla szerszej grupy użytkowników.
Normalizowanie zaimków
Według badaczy z University of North Carolina Wilmingto normalizowanie zaimków oraz ich używanie czasami doprowadza do destygmatyzacji niektórych osób. Niektóre zaimki natomiast są niezgodne z wyglądem fizycznym czy imieniem, które posiada dana osoba.
Określenie zaimka, który należy używać w stosunku do danej osoby, sprawia, że nie czuje się ona pominięta. Dzięki tej funkcji osoby wspierające społeczność LGBTQIA+ pokazują, że są po ich stronie oraz są otwarte na rozpoczęcie rozmowy.