Szef zamknął firmę z powodu koronawirusa? Komu należy się postojowe?

Patrycja

Newsy

27.03.2020 11:30

Szef zamknął firmę z powodu koronawirusa? Komu należy się postojowe?

Koronawirus prowadzi do kryzysu gospodarki i wywraca do góry nogami życie pracodawców i pracowników. Co z firmami, które zostały zamknięte podczas epidemii? Czy pracownikom należy się wynagrodzenie postojowe?

Zdjęcie Szef zamknął firmę z powodu koronawirusa? Komu należy się postojowe? #1

Wynagrodzenie postojowe- co to?

Wynagrodzenie postojowe przysługuje za przerwę w pracy, która powstała ze względu na przeszkody w wykonywaniu pracy, powstałe po stronie pracodawcy, jakim może być właśnie zamknięcie zakładu z powodu epidemii.

Kto może je otrzymać?

Kodeks Pracy wskazuje, że jeśli pracodawca będzie musiał zamknąć swoją firmę, a nie ma możliwości zlecenia pracownikowi pracy zdalnej, jest zobowiązany wypłacić mu pełne wynagrodzenie, określone stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli takie składniki pensji nie zostały wyodrębnione, a pensja wypłacana jest na akord lub w systemie prowizyjnym, pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku kwota ta nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia.

Zdjęcie Szef zamknął firmę z powodu koronawirusa? Komu należy się postojowe? #2

Pomoc dla przedsiębiorców

W obecnej sytuacji Rząd proponuje pomoc przedsiębiorcom i zapewnia gwarantowaną wypłatę wynagrodzeń w wysokości 80%: 40% pensji od pracodawcy i 40% od Państwa.

Walka o utrzymanie miejsc pracy

Pandemia koronawirusa powoduje poważne straty i nie sprzyja prowadzeniu interesów. Właściciele firm i ich pracownicy starają się znaleźć takie rozwiązania, aby po jej zakończeniu, stanowiska pracy dalej na nich czekały.

Zdjęcie Szef zamknął firmę z powodu koronawirusa? Komu należy się postojowe? #3