Obecnie większość piekarników posiada funkcję termoobiegu. Czy jednak wiemy na czym ona polega i kiedy jej używać? Jaka jest różnica między pieczeniem potraw z termoobiegiem, a grzaniem klasycznym?
Termoobieg a grzanie statyczne
Termoobieg to funkcja, która dzięki rozpraszaniu nagrzanego powietrza, umożliwia równomierne, jednolite rozprowadzenie ciepła w piekarniku. Dzięki temu przygotowywane przez nas potrawy nie będą spalone na zewnątrz i surowe w środku, zachowają wilgotną strukturę. W termoobiegu możemy piec jednocześnie kilka potraw na różnych poziomach, co dodatkowo pozwoli zaoszczędzić nam czas. Piekarnik możemy ustawić na temperaturę o 20 stopni niższą, a uzyskany efekt będzie taki sam, jak przy tradycyjnym pieczeniu (zamiast 180 stopni- ustawiamy 160 stopni). Eksperci wskazują, że zużywa to nawet do 10 % mniej energii elektrycznej!
Natomiast podczas tradycyjnego grzania statycznego, ciepło wydzielane jest pionowo lub na boki, a proces przebiega wolniej i jest polecany do przygotowywania delikatniejszych dań.
Do jakich potraw używać termoobiegu?
Polecany jest do pieczenia mięs, ryb i warzyw. Kiedy mamy do przygotowania pieczeń, duże kawałki mięs czy ryby w całości lub zależy nam na czasie i stworzeniu kilku potraw jednocześnie, które upieką się szybko i przy tym nie wyschną- termoobieg będzie idealnym wyborem.
Kiedy nie używać termoobiegu?
Gdy chcemy przygotować delikatne potrawy, które muszą wyrosnąć, jak ciasta drożdżowe, kruche, biszkopty, chleb lub bułki- wybierzmy klasyczne pieczenie góra-dół. Grzanie będzie przebiegać wolniej, a nasze potrawy będą idealnie wypieczone na zewnątrz, suche i wyrośnięte w środku.
Warto poznać funkcje sprzętów kuchennych, z których korzystamy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze potrawy będą pyszne i dobrze przygotowane.