Twarda czy miękka woda: która jest zdrowsza?


                    Twarda czy miękka woda: która jest zdrowsza?
07Lut

Twarda czy miękka woda: która jest zdrowsza?
Z wodą stykamy się na każdym kroku naszego życia. Jest ona nieodłącznym elementem naszej egzystencji. Wiele osób wie także, że woda może być twarda albo miękka. Ale zapewne zdecydowana mniejszość już wie od czego to zależy. A twardość wody zależy od zawartości związków wapnia i magnezu.

Która woda jest lepsza? Twarda czy miękka?


Im twardsza woda, tym więcej jest w niej zawartego wapnia i magnezu. Nasz organizm może z łatwością wchłonąć wiele minerałów. Nie możemy jednak pokrywać dziennego zapotrzebowania na wapń i magnez tylko poprzez spożywanie twardej wody. Co nie oznacza, że woda twarda jest dla nas szkodliwa. Minerały te posiadają także swój własny smak, dlatego kawa czy herbata zrobiona z twardej wody będzie smakować inaczej niż ta z robiona z wody miękkiej. Również czajniki, w których gotowana jest twarda woda muszą być częściej odkamieniane. Woda miękka natomiast zawiera w sobie więcej sodu bądź soli. Miękka woda sprawdza się dużo lepiej podczas prania oraz zmywania, nie powodując zniszczeń w postaci poszarzałych ubrań, czy osadu powstałego na naczyniach.


Wpływ twardości wody na higienę


Twardość wody może mieć również wpływ na higienę osobistą. Zmywanie miękką wodą nie wymaga użycia tak dużej ilości mydła, jak w przypadku twardej wody. Osoby z suchą skórą mogą czasami odczuwać podrażnienia używając twardej wody. Może to prowadzić do nawet do swędzenia skóry. Zawartość minerałów w twardej wodzie może prowadzić do zmiany PH skóry, a to z kolei może prowadzić do problemów z trądzikiem.


Po czym rozpoznać, że woda jest twarda?


Jest kilka czynników, które powiedzą nam, że woda jest twarda. Są to:
1. Osadzanie się kamienia na powierzchni urządzeń sanitarnych - na kranach, baterii prysznicowej, na w zlewozmywaku pojawia się biały osad, który jest nieestetyczny. Powoduje również szybsze zniszczenie i wcześniejszą wymianę sanitariatów oraz większe zużycie środków czyszczących powstałe zacieki.
2. Problemy skórne - twarda woda powoduje, że mydło gorzej się rozpuszcza, a to powoduje większe zużycie wody. Twarda woda może prowadzić do przesuszenia skóry, co jest szczególnie istotne dla osób, które mają problemy dermatologiczne.
3. Zacieki - szczególnie widoczne są na szklankach, sztućcach oraz zastawie stołowej. Są trudne do usunięcia i wyglądają jakby były brudne.
4. Plamy na ubraniach - mając twardą wodę używamy więcej detergentów, które ją zmiękczają, a to z kolei osłabia wpływ środków piorących. Twarda woda także powoduje szybsze płowienie kolorów oraz to, że ubrania stają się mniej przyjemne w dotyku.
5. Problem z instalacją grzewczą - Twarda woda powoduje osadzanie się kamienia, co z kolei może doprowadzić w dłuższym okresie czasu nawet do zatkania rury, a w efekcie do jej uszkodzenia i pęknięcia.

Zdjęcie Twarda czy miękka woda: która jest zdrowsza? #1
Zmiękczanie wody


Zmiękczanie wody polega na eliminacji szkodliwych jonów wapnia i magnezu. Jest wiele dostępnych urządzeń zmiękczających wodę. Wystarczy podłączyć je do prądu oraz do głównego dopływu zimnej wody. Konieczna jest tutaj regularna konserwacja i czyszczenie tego urządzenia po to, aby szkodliwe związki nie zostały z powrotem "zwrócone" do wody.


Twarda czy miękka - woda dla większości osób jest bezpieczna. Uważać powinny jedynie osoby z problemami skórnymi oraz te, które źle reagują na wyższy poziom sodu. Zawsze można skorzystać z szerokiej, dostępnej gamy wody butelkowanej, którą możemy dostosować do własnych preferencji.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja