Jak pozbyć się rybików z łazienki? Prosty sposób!

Patrycja

Dom

17.08.2020 19:15

Jak pozbyć się rybików z łazienki? Prosty sposób!

W Twojej łazience pojawiły się rybiki? To niepozorne ale bardzo uciążliwe owady, których trudno się pozbyć z naszego domu! W ciągu dnia są niewidoczne, a nocami żerują. Poznaj sposoby na to, jak skutecznie pozbyć się rybików!

Zdjęcie Jak pozbyć się rybików z łazienki? Prosty sposób! #1

Rybiki cukrowe- charakterystyka

Rybiki cukrowe (Lepisma saccharina) to małe, podłużne owady o srebrnych łuskach i długich czułkach. Zasiedlają ciepłe, ciemne i wilgotne zakamarki naszych domów. Najczęściej możemy je spotkać w łazience lub kuchni, w pobliżu rur, zlewu, umywalki, wanien, kabin prysznicowych czy w ciemnych szafkach.

Często występują też w piwnicach, spiżarniach i na strychach. W ciągu dnia pozostają niewidoczne, natomiast nocami wychodzą na żer i wtedy możemy się na nie natknąć w różnych miejscach w domu.

Czy rybiki są niebezpieczne?

Rybiki nie są groźne i nie roznoszą niebezpiecznych chorób, nie gryzą i nie atakują ludzi. Za to mogą w krótkim czasie, bardzo licznie zasiedlić nasze domy. W takim wypadku mogą uszkadzać nasze wnętrze, podgryzając tapety, książki i dokumenty.

Dzieje się tak, ponieważ ich głównym źródłem pożywieniaprodukty zawierające celulozę, skrobię lub cukier. Żywią się między innymi papierem, klejem organicznym, cukrem, słodyczami i resztkami spożywczymi. Poznaj sposoby, jak skutecznie pozbyć się rybików!

Zdjęcie Jak pozbyć się rybików z łazienki? Prosty sposób! #2

Domowe sposoby na rybiki

Regularne sprzątanie

Regularnie sprzątaj kuchnię i łazienkę. Dokładnie umyj kafelki, umywalkę, wannę i kabinę prysznicową. Zaglądaj w ciemne zakamarki i usuwaj z nich kurz oraz niepotrzebne przedmioty. Przecieraj szafki i półki, aby pozbyć się z nich wilgoci.

Zabezpieczenie szczelin

Rybiki lubią chować się w ciemnych i wilgotnych zakamarkach, bardzo ważne jest to, aby w łazience i kuchni uzupełnić wszystkie szczeliny, dziury w fugach i ubytki w silikonie. Zabezpiecz odklejone tapety, szczeliny w podłodze czy pod listwami. To miejsca, które stanowią idealną kryjówkę dla rybików.

Częste wietrzenie

Zadbaj o to, by regularnie wietrzyć mieszkanie, zwłaszcza kuchnię i łazienkę. Dzięki temu pozbędziesz się z niej wilgoci, która gromadzi się po kąpieli czy gotowaniu. Jeśli w Twoim domu panuje wilgoć, zainwestuj w pochłaniacz wilgoci, który zmniejszy jej poziom, a dodatkowo ochroni Cię przed grzybami i pleśnią.

Zdjęcie Jak pozbyć się rybików z łazienki? Prosty sposób! #3

Preparat odstraszający rybiki

Możesz przygotować domowy, ekologiczny preparat odstraszający rybiki. Jest bezpieczny, bardzo prosty, tani w wykonaniu, a co najważniejsze – skuteczny! Przygotuj butelkę z atomizerem, wlej do niej wody, dodaj sok z dwóch cytryn oraz kilka kropli olejku lawendowego. Tak przygotowaną mieszanką spryskaj miejsca, gdzie mogą występować rybiki. Ten preparat na pewno je odstraszy!