Znasz ten owoc? Pewnie już go gdzieś widziałeś, ale czy wiesz, co on potrafi?

Agnieszka

Dieta i żywienie

24.01.2020 16:46

Znasz ten owoc? Pewnie już go gdzieś widziałeś, ale czy wiesz, co on potrafi?

Miechunka jadalna zwana też peruwiańską to bylina pochodząca z Ameryki Południowej rozpowszechniła się w wielu regionach świata, także w Polsce, uprawiana jest ze względu na swoje odżywcze walory, a także ozdobny charakter. Została odkryta przez Inków i nazwana "złotą jagodą" ze względu na prozdrowotne właściwości. W ostatnim czasie jest coraz bardziej doceniana, dlatego warto bliżej się jej przyjrzeć i poznać działanie składników mineralnych i witamin, w które obfituje.

Zdjęcie Znasz ten owoc? Pewnie już go gdzieś widziałeś, ale czy wiesz, co on potrafi? #1

Jak smakuje, wygląda i jak ją spożywać?

Okrągły owoc o pomarańczowej barwie ma średnice około 2 cm i schowany jest w jasnobrązowym kielichu z delikatnych płatków, który wyglądem przywodzi na myśl chiński lampion. Należy do gatunku warzyw psiankowatych, w skład których wchodzą również ziemniaki, papryka czy bakłażan. Jej miąższ jest delikatny, charakteryzuje się słodkim smakiem z wyraźną nutą kwasowości i lekkiej goryczy, porównywalny jest do smaku agrestu, ananasa lub kiwi.

Wyciągnięte z kielicha owoce, przypominają pomidorki koktajlowe. Po umyciu można je spożywać na surowo. Stanowią smaczny dodatek do sałatek, owsianek, deserów i ciast. Mogą być też serwowane w postaci przetworzonej jako dżemy, galaretki lub w formie nalewki. Wysuszone i sproszkowane są używane, by wzbogacić smak jogurtów i musli. Przyjemny smak i wartości witalne rośliny, wpływają na to, że coraz częściej znajduje zastosowanie w kuchni.

Zdjęcie Znasz ten owoc? Pewnie już go gdzieś widziałeś, ale czy wiesz, co on potrafi? #2

Moc zdrowia i wartości odżywczych

Jest dość kaloryczna, bo w 100 gramach owoców znajduje się około 70 kcal. "Złota jagoda" dostarcza organizmowi sporą dawkę witaminy C, a jak wiadomo, kwas askorbinowy jest przeciwutleniaczem odpowiedzialnym za walkę z wolnymi rodnikami, co ma wpływ na opóźnienie procesu starzenia. Wspiera też funkcje systemu immunologicznego.

Spożywając tę roślinę, wspieramy organizm w walce z przeziębieniem i infekcjami. Kolejną ważną cechą jest uszczelnianie naczyń krwionośnych, zmniejszenie ciśnienia krwi, co chroni przed miażdżycą. Następnymi zaletami jest wzmocnienie kości i stawów. Roślina zawiera także witaminę A, która wpływa na stan skóry, poprawia odporność, a przede wszystkim dba o wzrok. Witamina B wpływa korzystnie na system nerwowy i sprawność intelektualną, jest niezbędna w sytuacjach stresowych, łagodzi stany napięcia, poprawia samopoczucie.

Zamiast suplementować fosfor i wapń w tabletkach, lepiej sięgnąć po owoce Miechunki. Zawarte w niej pierwiastki pomagają w mineralizacji kości. Pestki rośliny mają działanie oczyszczające, są wskazane dla osób zmagających się z problemami trawiennymi. W ziołolecznictwie Physalis peruviana stosowana jest jako sposób na łagodzenie reumatyzmu, a także jako środek przeciwzapalny i moczopędny.