Kalendarz potraw wigilijnych. Co kiedy ugotować?

Agnieszka
Kulinaria
19.12.2019 13:25
Kalendarz potraw wigilijnych. Co kiedy ugotować?

Okres przedświąteczny co roku jest dość napięty. Często też dopada nas stres, kiedy okazuje się, że zbyt wiele zostawiliśmy sobie na ostatnią chwilę. Jak tego uniknąć? Są potrawy, które możesz przygotować o wiele wcześniej, aby w dzień wigilii spokojnie i bez stresu zasiąść do świątecznego stołu z rodziną.

Zdjęcie Kalendarz potraw wigilijnych. Co kiedy ugotować? #1

Kalendarz potraw wigilijnych

2 tygodnie przed świętami

Już dwa tygodnie przed świętami można przygotować pierniczki. Z pewnością po takim czasie będą o wiele smaczniejsze. Ważne jednak, aby nie dekorować ich od razu. Dekoracje najlepiej smakują, jak są świeże.

Dobrym pomysłem jest również przygotowanie i zamrożenie pierogów. W wigilię pozostanie jedynie ugotowanie poporcjowanych pierogów. Jak mrozić pierogi? Dowiecie się tego z tego artykułu - LINK.

Tydzień przed świętami

Tydzień przed wigilią możemy zrobić pierniki, różnego rodzaju pierogi, ale i uszka. Wprawdzie uszka najlepiej smakują na świeżo, jednak korzystając z dobrego przepisu, nawet te mrożone będą pyszne.

3-4 dni przed świętami

3-4 dni przed świętami to idealny okres na zrobienie bigosu. Jego smak najlepszy jest właśnie po 3 dniach. W ciągu tego czasu smaki uwalniają się i przenikają, dlatego bigos smakuje wyjątkowo. Garnek z bigosem najlepiej trzymać na balkonie, aby nie zajmował miejsca w lodówce. Pod warunkiem, że na dworze nie jest zbyt ciepło.

3 dni przed wigilią warto również zrobić makowiec i mazurek makowy. Tak jak w przypadku pierniczków, makowiec dekorujemy dopiero w dzień wigilii. Do tego czasu powinien być szczelnie owinięty folia i czekać w lodówce.

Zdjęcie Kalendarz potraw wigilijnych. Co kiedy ugotować? #2

2 dni przed świętami

Dwa dni przed wigilią warto upiec wszystkie planowane ciasta. Wieczorem można też nastawić zupę grzybową lub barszcz. Zupy nabiorą pełni smaku do dnia wigilii, jeśli trochę postoją. Można też pokusić się o zrobienie sałatki jarzynowej. Konieczne jednak, aby stała potem w lodówce.

Na dzień wigilii warto zostawić sobie jedynie przygotowanie ryby i podgrzanie wcześniej przygotowanych potraw. Dzięki temu unikniemy stresu, pośpiechu i nerwów, a świąteczną kolację spędzisz w miłej atmosferze.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną