W Rossmannie napełnisz kosmetykami własne buteleczki! Eko rozwiązanie

Agnieszka

Newsy

21.01.2020 12:33

W Rossmannie napełnisz kosmetykami własne buteleczki! Eko rozwiązanie

No waste, ochrona środowiska czy zmiany klimatyczne- te slogany zna chyba każdy. Od jakieś czasu coraz więcej firm i państw stara się podążać za tymi hasłami. Coraz więcej ludzi i przedsiębiorstw chce być eco i dawać innym dobry przykład. Do grupy przedsiębiorców, którzy również postawili na ekologię dołączył czeski Rossmann.

Zdjęcie W Rossmannie napełnisz kosmetykami własne buteleczki! Eko rozwiązanie #1


Weź własne opakowanie


Już od jakiegoś czasu ludzie starają się brać czynny udział w zmniejszaniu wytwarzanych śmieci. Przejawem tego są coraz częściej widziane na zakupach materiałowe torby, własne kubki na kawę czy własne siatki na zakupione owoce i warzywa. W podobną stronę poszła również znana sieć drogerii Rossmann. Czeskie drogerie tej marki postanowiły zmniejszyć ilość sprzedawanych plastikowych butelek, w jakich zazwyczaj są proponowane kosmetyki. W związki z tym w sklepach stanęły automaty, które pozwalają napełnić kosmetykami własne przyniesione pudełka czy opakowania.


Nie kupuj nowego, napełnij stare


Chodzi przede wszystkim o to, aby nie kupować za każdym razem nowej butelki z kosmetykiem, tylko napełnić tą starą, którą kupiliśmy wcześniejszym razem. Dzięki temu możemy napełniać cały czas tą samą butelkę. Nie musimy kupować nowej i tworzyć kolejnych śmieci. Do przychodzenia do drogerii z własną butelką da się tak samo przyzwyczaić jak do przynoszenia własnej torby na zakupy. Taki sposób postępowania, będzie miał również wpływ na nasze portfele. Skoro nie musimy płacić już za opakowanie, a tylko za sam produkt, wtedy jego cena będzie niższa. Obsługa takiego urządzenia jest bardzo prosta. Nie różni się ona za bardzo od bankomatu czy kasy samoobsługowej. Maszyna nie jest skomplikowana, a instrukcja jaka będzie pojawiać się na ekranie monitora poprowadzi nas krok po kroku przez proces zakupu.

Zdjęcie W Rossmannie napełnisz kosmetykami własne buteleczki! Eko rozwiązanie #2
Na razie podstawowe kosmetyki


Ja na razie projekt automatów z kosmetykami jest projektem testowym. Jednak dzięki niemu w czeskich Rossmanach można już kupić w taki sposób podstawowe kosmetyki. Chodzi przede wszystkim o płyny do mycia naczyń, płyny do prania czy płukania, szampony oraz żele pod prysznic od znanych marek. Niestety nie ma jeszcze w planach takiej modernizacji w polskich drogeriach tej sieci. Jednak jeśli ten pomysł się powiedzie i będzie miał wielu zwolenników, za pewne Rossmann zacznie wprowadzać takie rozwiązania na inne rynki.


Coraz więcej odpadów


Spora część produkowanych przez nas odpadów to opakowania po kosmetykach. Średnio, jeśli wziąć pod uwagę świat, rocznie każda osoba jest w stanie wytworzyć około 50 kg śmieci. Europejczycy są bardziej ekologiczni i wytwarzają tylko 30 kg śmieci na osobę. Najbardziej śmieciotwórczym krajem jest USA, ponieważ tam każdy człowiek rocznie produkuje około 84 kg plastikowych odpadów. Jak podają badania, tylko około 10% plastiku można podać procesowi recyklingu. Co trzeci śmieć trafia na wysypisko, natomiast około 30% zostaje wrzuconych do oceanu. WWF Polska alarmuje, że plastikowych odpadów przybywa w bardzo szybkim tempie.