Jak odpowietrzyć kaloryfer?


                    Jak odpowietrzyć kaloryfer?
19Sty

Nierównomierne ogrzewanie, zimny grzejnik, bulgotanie wody i szumy - to typowe objawy, świadczące o tym, że kaloryfer jest zapowietrzony. Na szczęście nie musimy wzywać fachowca, aby poradzić sobie z tym problemem. Odpowietrzanie grzejnika - krok po kroku Zanim przejdziemy do właściwych czynności, powinieneś zorientować się z jakim typem ogrzewania masz do czynienia - czy jest to kaloryfer starego czy też nowego typu.

Zdjęcie Jak odpowietrzyć kaloryfer? #1

Zdjęcie Jak odpowietrzyć kaloryfer? #2

Dzięki temu będziesz mógł od razu przygotować sobie odpowiednie narzędzia do pracy. Kaloryfer starego typu Do odpowietrzania grzejnika starego typu potrzebny jest płaski klucz nastawny, ponieważ kaloryfery tego typu nie posiadają odpowietrzaczy.

1. Przygotuj naczynie (najlepiej miskę), do której będzie spływać woda.
2. Miskę ustaw pod krańcem grzejnika.
3. Za pomocą przygotowanego wcześniej płaskiego klucza nastawnego poluzuj śrubunek. Pamiętaj, aby nie wykonywać pełnego obrotu, ponieważ może to skutkować zbyt szybkim spływaniem wody. Przyjęło się, że należy odkręcać śrubunek do momentu, aż usłyszymy syk powietrza.
4.Sygnałem, świadczącym o tym, że grzejnik jest odpowietrzony jest zaprzestanie charakterystycznego syczenia powietrza i wyciek wody.
5.Teraz zakręć śrubunek i dokładnie sprawdź szczelność kaloryfera.
6. Udało się! Kaloryfer jest odpowietrzony.

Zdjęcie Jak odpowietrzyć kaloryfer? #3

Grzejnik nowej generacji

Aby odpowietrzyć kaloryfer nowego typu powinieneś postępować według tej instrukcji:


1. Na początku zamknij dopływ wody do grzejnika.
2. Sprawdź, czy twój kaloryfer ma zawór termostatyczny - jeśli tak, to koniecznie ustaw go na "0" lub "*".
3. Kaloryfer nowego typu posiada odpowietrzacz, zatem znajdź go (powinien znajdować się po drugiej stronie termostatu) i ustaw jego otworek spustowy do dołu. Czynność, w większości przypadków możesz wykonać palcami, ale jeśli nie dasz rady, użyj kombinerek.
4. Przygotuj miskę na wyciekającą wodę i ustaw ją centralnie pod odpowietrzaczem.
5. Używając klucza lub płaskiego wkrętaka odkręć śrubkę odpowietrzacza. Jeśli grzejnik jest zapowietrzony, usłyszysz syczenie. Luzuj śrubkę aż do momentu zaprzestania syczenia i wydobywania się mieszaniny powietrza i wody.
6. Jeśli z kaloryfera zacznie wypływać sama woda, bez obecności powietrza - to znak, że poprawnie wykonałeś operację, a grzejnik został odpowietrzony.
7. Mocno zakręć śrubkę spustową.
8. Wytrzyj do sucha grzejnik.
9.Pamiętaj o tym, by przestawić termostat na odpowiednią temperaturę.
10. Profilaktycznie sprawdź, czy odpowietrzacz jest szczelny.

Odpowietrzanie kaloryferów nie jest zadaniem trudnym, więc z zadaniem poradzi sobie nawet amator, jeśli zastosuje się do wyżej wymienionych wskazówek. Warto wiedzieć, że zbyt długie ignorowanie problemu może skutkować powstawaniem korozji (nie wspominając już o tym, że zapowietrzony kaloryfer jest mało wydajny, przez co w domu/mieszkaniu jest zdecydowanie chłodniej).

Profilaktyczne sprawdzanie i ewentualne odpowietrzanie kaloryferów warto zaplanować na początek okresu grzewczego - pomoże to w wyeliminowaniu ryzyka bardziej poważnych awarii instalacji grzewczej

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja