Imbir w polskiej kuchni nie jest tak popularny i wszechobecny jak np. w Azji. Kojarzy nam się przede wszystkim z przyprawą dodawana do piwa i ciasteczek. Do niedawna mogliśmy go kupić jedynie w sproszkowanej formie, jednak obecnie bez problemu dostaniemy świeży korzeń imbiru w niewygórowanej cenie. Wszyscy, zatem możemy skorzystać z jego cudownych właściwości.
Mdłości
Często stosowany jest w leczeniu choroby lokomocyjnej. Hamuje wymioty, łagodzi nudności i wzmaga apetyt. Można używać go do zapobiegania wymiotom po narkozie, chemioterapii, u kobiet w ciąży.
Trawienie
Olejek eteryczny zawarty w kłączu imbiru pomoże w zaburzeniach trawienia. Działa żółciopędnie i rozkurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i leczy wzdęcia.
Stany zapalne
Dzięki działaniu przeciwzapalnemu leczy przeziębienie i przynosi ulgę w bólach stawów mięśni, a nawet zębów. Dzięki substancjom przeciwzapalnym, które zawiera, wchodzi w skład maści plastrów rozgrzewających.
Bóle
Pomaga łagodzić bóle miesiączkowe i pierwsze oznaki PMS. Regularnie stosowany może nawet pomóc w bólach migrenowych, zmniejszając częstość i ilość ataków.
Bakterie
Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i hamujące rozwój pasożytów. Z powodzeniem może być stosowany do dezynfekcji.
Cukrzyca
Przyjmowanie imbiru zwiększa wydzielanie insuliny, a także wrażliwość organizmu na jej działanie. Produkty zawierające imbir obniżają poziom cukru i są polecane osobom w stanach przedcukrzycowych.
Krążenie
Wpływa korzystnie na krążenie krwi, rozgrzewając cały organizm. Zmniejsza agregację płytek krwi, co zmniejsza możliwość powstawania zakrzepów i zmniejsza ryzyko powstawania w przyszłości chorób sercowo-naczyniowych.
Jama ustna
Imbir ma działanie odkażające i odświeżające. Wspomaga leczenie infekcji jamy ustnej, łagodzi ból gardła i pozostawia przyjemny zapach.
Nowotwory
Najnowsze badania wskazują na to, że niektóre składniki zawarte w imbirze mogą hamować rozwój komórek nowotworowych.
Mózg
Imbir poprzez poprawienie ukrwienia mózgu wpływa na zwiększenie wydajności umysłowej i koncentracji. Ponadto imbir ma właściwości uspakajające.
Woda w organizmie
Olejek eteryczny zawarty w imbirze ma działanie moczopędne, dzięki czemu działa pozwoli nam na pozbycie się wody z organizmu i zmniejszy obrzęki.
Płodność
Spożywanie imbiru korzystnie wpływa na poprawienie, jakości nasienia u mężczyzn – ilości plemników i ich ruchliwości. Długotrwałe jego przyjmowanie zwiększa także poziom testosteronu.