Te obrazki zaczynają znikać, kiedy się w nie wpatrujesz. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje!

Te obrazki zaczynają znikać, kiedy się w nie wpatrujesz. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje!

Poniższe obrazki na pierwszy rzut oka są dość wyraźne. Widzimy na nich różne rozmyte kolory i kształty. Jednak kiedy zaczniemy się wpatrywać w odpowiedni punkt zaznaczony niewielkim krzyżykiem, obrazek zacznie znikać. Dlaczego tak się dzieje?

Spójrz na poniższy obrazek i skup wzrok na zaznaczonym punkcie. Po kilku sekundach zauważysz, że kształty dookoła krzyżyka znikają. Pojawią się dopiero, gdy mrugniesz.

Zdjęcie Te obrazki zaczynają znikać, kiedy się w nie wpatrujesz. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje! #1

Złudzenia optyczne

Złudzenia optyczne towarzyszą nam każdego dnia. Nie tylko wtedy, gdy patrzymy w specjalnie przygotowany do tego obrazek. Najbardziej znanym twórcą złudzeń optycznych był Ignaz Troxel, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Był lekarzem, politykiem i filozofem.

Złudzenia optyczne, wbrew pozorom, działają w bardzo łatwy sposób. Decyduje o tym nasz mózg. Sam w pewnym momencie postanawia “nie widzieć” pewnym elementów obrazu. Dlaczego tak się dzieje? Fachowo nazywamy to zjawiskiem selektywnego przetwarzania.
Zjawisko selektywnego przetwarzania

Nasz mózg w każdej sekundzie musi przetworzyć tysiące bodźców dochodzących do nas z zewnątrz. Aby działał skutecznie, musi je więc wyselekcjonować i skupić się na tych, które wydają się najważniejsze. Kiedy więc widzimy obrazek i skupiamy wzrok na krzyżyku, przestajemy widzieć kształty wokół niego.

W ten sposób mózg jest w stanie odfiltrować zbędne informacje dochodzące do nas z zewnątrz i skupić się na przetwarzaniu najważniejszych danych.

Zdjęcie Te obrazki zaczynają znikać, kiedy się w nie wpatrujesz. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje! #2

Nie tylko iluzje optyczne

Mózg selekcjonuje bodźce nieustannie. Dobrym przykładem są zapachy - te nieprzyjemne jak i przyjemne. Kiedy psikasz się perfumą, czujesz zapach tylko przez pierwszych kilka chwil. Potem jednak mózg postanawia nie rejestrować wciąż tego samego zapachu, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Nie oznacza to jednak, że zapach nie unosi się na Twojej skórze.

Zdjęcie Te obrazki zaczynają znikać, kiedy się w nie wpatrujesz. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje! #3

true

Polecane