Biedronki azjatyckie (biedronka arlekin) w okresie jesienno-zimowym próbują znaleźć schronienie przed chłodem. Niestety, często wybierają w tym celu nasze domy i mieszkania. Masowo osiadają na oknach i próbują dostać się do środka. Należy ich jednak unikać, bo ich wydzielina może uczulać. Dość łatwo pomylić je z naszymi rodzimymi siedmiokropkami. Niewiele mają jednak z nimi wspólnego (oprócz wyglądu), ponieważ biedronki azjatyckie zostawiają bolesne ugryzienia, a ich jad powoduje poważne reakcje alergiczne.
Biedronki azjatyckie
Ten rodzaj owada pojawił się w Polsce dopiero w 2016 roku, po przybyciu z Azji. Od tamtej pory z ich niewielka populacja zamieniła się w wielką plagę w naszym kraju. Biedronki azjatyckie nie są takie same jak te, które znamy. Są bardziej agresywne – gryzą. Dodatkowo przemieszczają się w masowo i mogą wywoływać uczulenie, szczególne u dzieci. Obecna pora roku to dla nich idealny czas na migrację.
Biedronki w niektórych domach pojawiają się zazwyczaj wtedy, kiedy świeci słońce. Miliony sztuk tych owadów obsiada ściany domów, okna i parapety niesamowicie je brudząc. Wyglądają różnie – mogą być czarne z czerwonymi kropkami, czerwone z czarnymi kropkami, albo brązowe z żółtymi kropkami. Zwykłe biedronki, które znamy, posiadają na swoich grzbiecie siedem kropek. Biedronki azjatyckie znacznie więcej.
Uczulenie
Biedronki azjatyckie produkują wydzielinę swoimi kończynami. Jej zadaniem jest obrona owada. Wydzielina zazwyczaj ma żółty kolor i pozostawia ślady na naszej skórze. Może ona jednak uczulać. Zazwyczaj jest to reakcja alergiczna skóry, ale może się również zdarzyć, że ucierpi układ oddechowy. Objawami ugryzienia biedronki azjatyckiej jest czerwony ślad i swędzenie. Jeśli ktoś ma skłonność do reakcji alergicznych, może dojść do takich objawów jak:
- nieżyt nosa
- atak astmy
- obrzęk
- pokrzywka
Co zrobić po ugryzieniu przez biedronkę azjatycką?
Ugryzienie biedronki azjatyckiej pozostawia bolesne, swędzące miejsce. Należy posmarować je maścią przeciwhistaminową i obserwować dalsze reakcje organizmu. Jeśli dojdzie do obrzęków, na przykład obrzęku oka, powieki, twarzy; oraz wylania się plam na skórze po ugryzieniu lub trudności z oddychaniem - niezwłocznie udaj się do lekarza.
Znane są bowiem przypadki, że po ugryzieniu biedronki azjatyckiej, z powodu reakcji alergicznej, dzieci lądowały na oddziale intensywnej terapii.
Jak pozbyć się biedronek?
Eksperci zdecydowanie odradzają używania środków owadobójczych. Mogą one bowiem uśmiercić również nasze rodzime biedronki, które są bardzo pożyteczne i są naturalnym wrogiem biedronek azjatyckich.
Kiedy biedronek jest w domu dużo, można po prostu wyciągnąć je odkurzaczem i natychmiast wyrzucić worek z odkurzacza na śmieci. Ten sposób jednak nie sprawdzi się, gdy posiadasz odkurzacz bez worka.
Warto też zamontować w oknach moskitiery oraz umyć okna. Biedronki azjatyckie nienawidzą zapachu mięty, dlatego do standardowego płynu warto dodać kilka kropelek olejku miętowego. Oprócz zapachu mięty, warto postawić również na zapach kamfory. Olejek kamforowy jest tani, a doskonale odstrasza biedronki azjatyckie. Możesz nim nasączyć materiał i umieścić na parapecie.