Zdrowie

We wsi Miejsce Odrzańskie nie rodzą się chłopcy! Pisze o tym nawet New York Times

Elżbieta

Aug. 28, 2019, 5:11 p.m.

We wsi Miejsce Odrzańskie nie rodzą się chłopcy! Pisze o tym nawet New York Times

Media zaczęły się interesować miejscowością Miejsce Odrzańskie, raporty o urodzeniach w tej wsi pojawiają się w Internecie i telewizji. Wieś zaczęła być naprawdę sławna, gdyż trafiła nawet do New York Timesa. Co jest powodem tego zainteresowania?

Zdjęcie We wsi Miejsce Odrzańskie nie rodzą się chłopcy! Pisze o tym nawet New York Times #1

W województwie opolskim znajduje się wieść o nazwie Miejsce Odrzańskie. Miejscowość zwróciła uwagę naukowców i mediów, gdyż od 10 lat nie urodził się tam żaden chłopczyk.

Wioska liczy 300 mieszkańców, w ostatniej dekadzie urodziło się w niej 12 niemowląt, wszystkie to dziewczynki.

Doszło nawet do tego, że, miejscowy Burmistrz Rajmund Frischko zaoferował nagrodę dla pierwszej rodziny, w której urodzi się chłopczyk.

W mediach tyle mówi się o nas, że przez chwilę zastanawiałem się nad nazwaniem ulicy imieniem następnego urodzonego tutaj chłopca. Na pewno dostanie bardzo miły prezent. A my posadzimy dąb i nazwiemy go na jego cześć. – komentuje burmistrz.

Co wpływa na płeć dziecka?

Wszystko zależy od chromosomów, jakie niosą plemniki ojca, X czy Y. Gdy jest to X, to łączy się on z chromosomem X matki i wtedy urodzi się dziewczynka.

Chromosom Y od ojca oznacza chłopczyka. Teoretycznie podczas zapłodnienia liczba plemników z chromosomem X i Y jest równa, zatem szanse na urodzenie dziewczynki to 50%.

W praktyce natomiast jest tak, że mężczyźni mogą dziedziczyć geny, dzięki którym mają większą tendencję do wytwarzania jednego z chromosomów.

W wyścigu plemników te z X są troszkę wolniejsze niż Y. Cechy matki również mają znaczenie.

Zdjęcie We wsi Miejsce Odrzańskie nie rodzą się chłopcy! Pisze o tym nawet New York Times #2

Miejsce Odrzańskie

Dlaczego we wsi rodzą się same dziewczynki? Wytłumaczeniem może być zwykły zbieg okoliczności. Ludzie mają wrodzoną tendencję do szukania kluczy i ukrytych znaczeń, nawet tam, gdzie ich nie ma.

Skoro prawdopodobieństwo na chłopca i dziewczynkę to 50% na 50%, to być zjawisko, które obserwujemy w Miejscu Odrzańskim, jest zwykłym zbiegiem okoliczności.

Zdjęcie We wsi Miejsce Odrzańskie nie rodzą się chłopcy! Pisze o tym nawet New York Times #3
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Miejsce_Odrza%C5%84skie#/media/Plik:SM_Miejsce_Odrza%C5%84skie_Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Awi%C4%99tej_Tr%C3%B3jcy_(3)_ID_610468.jpg