Dimetylopolisiloksan znany również jako E900 lub olej silikonowy to zaskakująca substancja. Jej szerokie zastosowanie odnajduje się między innymi w środkach do czyszczenia, przez implanty piersi, aż po leki. Niedawno odkryto kolejne zaskakujące zastosowanie.
Czym jest dimetylopolisiloksan
Dimetylopolisiloksan jest substancją przeciw pianotwórczą. Oznacza to, że używa się jej, gdy chcemy zapobiec wytwarzaniu się piany. Stosuje się go także w piekarnictwie, do zapobiegania przylegania ciast do formy.
Do czego jeszcze jest używany
Substancja E900 ma jednak wiele innych zatasowań, między innymi jest to składnik:
- Zup i bulionów,
- Wyborów cukierniczych,
- Tłuszczów i olei,
- Soków ananasowych,
- Dżemów,
- Galaretek,
- Gum do żucia,
- Aromatów,
- Owoców i warzyw puszkowanych.
McDonald’s używa E900 jako środka zapobiegającego pienieniu się oleju podczas smażenia frytek.
Ten dodatek jest w chemii oznaczony jako niegroźny i obojętny dla alergików.
Testy na myszach
W ostatnim czasie grupa japońskich naukowców z Yokohama National University ogłosiła odkrycie, iż konserwant może leczyć łysinę!
Odkrycie jest zaskakujące. Łysina nie jest chorobą, która zagraża życiu, jednak wiele osób się z nią boryka. Powoduje kompleksy i spadek pewności siebie. Gdyby stworzono skuteczny lek, wiele ludzi zostałoby uszczęśliwionych.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Biomaterials. Artykuł opisuje, że substancja E900 potrafi pobudzać mieszki włosowe do ponownej produkcji włosa.
Lek na łysinę
Substancja została wszczepiona nagim myszom. U gryzoni w przeciągu kilku dni zaczęły wyrastać włoski. Nigdy wcześniej nie osiągnięto tak spektakularnego tempa wzrostu włosów z niedziałających dotychczas mieszków włosowych.
Wyniki badań są bardzo obiecujące, naukowcy twierdzą, że substancja równie dobrze sprawdzi się u ludzi. Do tej pory nie znaleziono tak dobrze działającego leku na łysinę.
"Ta prosta metoda jest bardzo solidna i obiecująca. Mamy nadzieję, że ta technika poprawi terapię regeneracyjną włosów, aby leczyć wypadanie włosów oraz przypadłości jak łysienie androgenowe." – czytamy w czasopiśmie Biomaterials.