Czy składnik popularnych frytek - E900 leczy łysienie!?

Elżbieta
Zdrowie
26.08.2019 20:05
Czy składnik popularnych frytek - E900 leczy łysienie!?

Dimetylopolisiloksan znany również jako E900 lub olej silikonowy to zaskakująca substancja. Jej szerokie zastosowanie odnajduje się między innymi w środkach do czyszczenia, przez implanty piersi, aż po leki. Niedawno odkryto kolejne zaskakujące zastosowanie.

Zdjęcie Czy składnik popularnych frytek - E900 leczy łysienie!? #1

Czym jest dimetylopolisiloksan

Dimetylopolisiloksan jest substancją przeciw pianotwórczą. Oznacza to, że używa się jej, gdy chcemy zapobiec wytwarzaniu się piany. Stosuje się go także w piekarnictwie, do zapobiegania przylegania ciast do formy.

Do czego jeszcze jest używany

Substancja E900 ma jednak wiele innych zatasowań, między innymi jest to składnik:

 • Zup i bulionów,
 • Wyborów cukierniczych,
 • Tłuszczów i olei,
 • Soków ananasowych,
 • Dżemów,
 • Galaretek,
 • Gum do żucia,
 • Aromatów,
 • Owoców i warzyw puszkowanych.

McDonald’s używa E900 jako środka zapobiegającego pienieniu się oleju podczas smażenia frytek.

Ten dodatek jest w chemii oznaczony jako niegroźny i obojętny dla alergików.

Testy na myszach

W ostatnim czasie grupa japońskich naukowców z Yokohama National University ogłosiła odkrycie, iż konserwant może leczyć łysinę!

Odkrycie jest zaskakujące. Łysina nie jest chorobą, która zagraża życiu, jednak wiele osób się z nią boryka. Powoduje kompleksy i spadek pewności siebie. Gdyby stworzono skuteczny lek, wiele ludzi zostałoby uszczęśliwionych.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Biomaterials. Artykuł opisuje, że substancja E900 potrafi pobudzać mieszki włosowe do ponownej produkcji włosa.

Zdjęcie Czy składnik popularnych frytek - E900 leczy łysienie!? #2

Lek na łysinę

Substancja została wszczepiona nagim myszom. U gryzoni w przeciągu kilku dni zaczęły wyrastać włoski. Nigdy wcześniej nie osiągnięto tak spektakularnego tempa wzrostu włosów z niedziałających dotychczas mieszków włosowych.

Wyniki badań są bardzo obiecujące, naukowcy twierdzą, że substancja równie dobrze sprawdzi się u ludzi. Do tej pory nie znaleziono tak dobrze działającego leku na łysinę.

"Ta prosta metoda jest bardzo solidna i obiecująca. Mamy nadzieję, że ta technika poprawi terapię regeneracyjną włosów, aby leczyć wypadanie włosów oraz przypadłości jak łysienie androgenowe." – czytamy w czasopiśmie Biomaterials.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną