ZORZA POLARNA już DZISIAJ w Polsce! Sprawdź, gdzie i kiedy ją oglądać

ZORZA POLARNA już DZISIAJ w Polsce! Sprawdź, gdzie i kiedy ją oglądać
27Lut

Zorza polarna to naprawdę wyjątkowe zjawisko. Można obserwować je zazwyczaj w pobliżu biegunów magnetycznych naszej planety. Od czasu do czasu pojawia się jednak w innych miejscach. W nocy z 27 na 28 lutego będziemy mieli szansę ją oglądać na „naszym” niebie.

Zdjęcie ZORZA POLARNA już DZISIAJ w Polsce! Sprawdź, gdzie i kiedy ją oglądać #1

Co ciekawe, zorze polarne występują nie tylko na Ziemi. Zaobserwowano je na wszystkich planetach naszego układu słonecznego. Mają one różne kolory. Na naszej planecie jednak występują zorze o barwie niebieskiej, zielonej, żółtej, czerwonej i białej.

Kiedy i gdzie oglądać zorzę?

Ostatnia zorza polarna widziana z Polski miała miejsce jesienią ubiegłego roku. Dziś dojrzeć ją będą mogli głównie mieszkańcy Polski centralnej i północnej. Nie zaszkodzi jednak spojrzeć na niebo między 22:00 a 1:00 w nocy, nawet jeśli mieszkasz w innej części kraju.

Zorza polarna będzie widoczna od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Aby ją zobaczyć, warto udać się w miejsce, gdzie nie ma ulicznych latarni i innych źródeł światła. Wtedy o wiele lepiej zobaczycie, co dzieje się na niebie.

„Zorza polarna o takim nasileniu może być obserwowana pod ciemnym niebem, z dala od świateł miejskich, również na średnich szerokościach geograficznych - w tym z Polski północnej oraz centralnej. Cztery tygodnie temu dostrzegli ją obserwatorzy z Niemiec. W Polsce panowały wtedy niesprzyjające warunki pogodowe.” - czytamy w poście na Facebooku: Z głową w gwiazdach.

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja