Dieta garstkowa - idealna na wiosnę! Na czym polega?

Dieta garstkowa - idealna na wiosnę! Na czym polega?
12Lut

Dieta garstkowa to autorski sposób odżywiania Anny Lewitt, która napisała na ten temat książkę. Dieta ta nie jest skomplikowana, ale stosowanie jej zasad może przynieść naprawdę fajne efekty. Na czym polega dieta garstkowa?

Zdjęcie Dieta garstkowa - idealna na wiosnę! Na czym polega? #1

Główna zasada diety

Dieta garstkowa zakłada, że w każdym spożywanym przez nas posiłku znajdują się 3 grupy produktów. Główną zasadą tej diety jest odmierzanie porcji. Według Anny Lewitt idealną opcją jest odmierzenie garści danego makroskładnika. Czyli garść węglowodanów złożonych (np. makaronu przed ugotowaniem, garść białka (garść mięsa po ugotowaniu) i garść warzyw lub owoców.

Kasze, makarony, ryż i inne tego typu produkty odmierzamy przed ugotowaniem, zanim wchłoną wodę, a mięso i ryby po ugotowaniu, gdy woda już odparuje.

W diecie ważna jest również ilość spożywanych posiłków. Powinno być ich 5, każdy w odstępie 3 godzin (mniej więcej tyle trwa cykl trawienia) oraz każdy zawierający ok. 300-400 kcal (w zależności od zapotrzebowania).

Dieta garstkowa zakłada również wybieranie tych najzdrowszych produktów – chudego mięsa, ryb, zdrowego oleju, produktów pełnoziarnistych, surowych warzyw i owoców. Rzecz jasna, jeśli chcemy schudnąć lub utrzymać wagę, konieczne jest również wyeliminowanie podjadania między posiłkami oraz unikanie fast foodów i słodyczy.

Dodatkowo, do każdego posiłku warto dodać łyżeczkę zdrowego surowego tłuszczu, jeśli w posiłku nie ma na przykład orzechów lub ryb, które z natury zawierają w sobie sporo zdrowych kwasów tłuszczowych. Warto sięgnąć po łyżeczkę oliwy z oliwek lub oleju lnianego, które doskonale wzbogacą smak dania.

Zdjęcie Dieta garstkowa - idealna na wiosnę! Na czym polega? #2

Zalety diety garstkowej

Największą zaletą tej diety jest jej prostota. Nie potrzebujemy wagi, ani liczenia kalorii. Spożywając 5 posiłków dziennie, z którego każdy będzie zawierał garść białka, garść węglowodanów złożonych i garść warzyw lub owoców, z pewnością nie przekroczysz zalecanej dawki kalorii. Co więcej, taka dieta nie grozi również żadnym niedoborem składników odżywczych.

Wady diety garstkowej

Problem z tą dietą mogą mieć na przykład sportowcy lub osoby, które potrzebują dokładnego wyliczenia składników odżywczych i kalorii w codziennej diecie.

Jednak dla osób, które chcą poprawić swój styl odżywiania i zacząć żyć zdrowiej, dieta garstkowa może być dobrym początkiem.

Poniżej znajdziecie film, na którym autorka w kilku zdaniach wyjaśnia na czym polega jej sposób odżywiania:

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja