Zbyt mała aktywność fizyczna  polskich dzieci! Wyniki badań przerażają!

Magdalena

Newsy

21.01.2019 23:33

Zbyt mała aktywność fizyczna  polskich dzieci! Wyniki badań przerażają!

Od kiedy rozpoczęła się era komputera i internetu, dzieci coraz więcej czasu spędzają w domach przy grach komputerowych, wirtualnych rozmowach. Coraz rzadziej widuje się dzieci grającego w piłkę na boisku lub uprawiających jakikolwiek inny rodzaj aktywności fizycznej. Ponadto ostatnio bardzo często polscy wuefiści spotykają się ze zwolnieniami uczniów z wychowania fizycznego. To wszystko przekłada się na zdrowie młodych Polaków. Śmiało można stwierdzić, że młodym ludziom w Polsce brakuje ruchu ! Jak zatem z tym walczyć?

Zdjęcie Zbyt mała aktywność fizyczna  polskich dzieci! Wyniki badań przerażają! #1

Zaskakujące wyniki badań

Aktywność fizyczna polskich dzieci jest coraz mniejsza. Według przeprowadzonych badań Organizacji Active Healthy Kids Global Alliance, młodzi Polacy wraz z dziećmi z Niemiec, Danii i Estonii, zajmują przedostatnie miejsce w Europie, co do ogólnej sprawności fizycznej.. W pięciostopniowej skali ocen od A do F, Polska została oceniona na D-. Wyprzedziliśmy jedynie Szkocję, która zajęła ostatnie miejsce uzyskując ocenę F. Nasza ocena uległa pogorszeniu, bo w poprzednich latach aktywność fizyczna polskich dzieci i młodzieży oceniana była na D.

Skąd tak słaby wynik? Jak udało się ustalić ponad 80% dzieci prowadzi siedzący tryb życia, czyli tylko 20% uczęszcza na dodatkowe zajęcia sportowe. Jedynie 50 % rodziców wspiera swoje pociechy w aktywności fizycznej zachęcając je do ruchu.

„Miękki, mały ruch” przez 24 godziny

Jak twierdzi Paweł Zawitkowki, fizjoterapeuta i specjalista z zakresu wspomagania rozwoju dziecka, dziecko powinno się ruszać tak naprawdę 24 godziny, oprócz głębokiego snu. Co to zatem znaczy? Dziecko powinno poruszać się cały czas („miękki, mały ruch”), a rodzice powinni tak stymulować maluchem, by pobudzać mu wyobraźnię i mobilizować do ruchu. Poza tym rodzice od najmłodszych lat powinni dawać dobry przykład i sami być aktywnymi fizycznie.

Zdjęcie Zbyt mała aktywność fizyczna  polskich dzieci! Wyniki badań przerażają! #2

Małpi gaj

Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie w domu przestrzeni dla dziecka do zabaw i szaleństw, czyli tzw. małpi gaj. Pozwala to na ciągły ruch w domu, bez względu na porę roku. Można zbudować specjalną ściankę do wspinania, huśtawkę lub platformę, na której dzieci mogą ćwiczyć równowagę.

"Jeśli mamy mieszkanie, powinniśmy zaaranżować je pod dziecko, a nie po jakiś żurnal i katalog modowy. Niestety mamy taką szerokość geograficzną, że większość dzieciaków kończy swoją „podwórkową” aktywność fizyczną około listopada i zaczyna się dopiero około kwietnia" – powiedział Paweł Zawitkowski.

Zdjęcie Zbyt mała aktywność fizyczna  polskich dzieci! Wyniki badań przerażają! #3

Konsekwencje braku ruchu

Skutkiem braku ruchu w okresie dziecięcym mogą być problemy z kręgosłupem i wady postawy, które nasilają się w okresie nastoletnim, kiedy to następuje szybki wzrost. Inną konsekwencją może być nadwaga, a nawet otyłość.

Jak zachęcić do ruchu?

Rodzic powinien słuchać dziecka i wiedzieć co lubi, jaki rodzaj ruchu najbardziej mu odpowiada i umożliwiać rozwój w tym kierunku, zapisując potomka na zajęcia dodatkowe np. zajęcia taneczne, basen, piłka nożna, siatkówka, gimnastyka.