Produktu, które się nie paują! Niektóre z nich są świeże przez 1000 lat!

Produktu, które się nie paują! Niektóre z nich są świeże przez 1000 lat!

Data przydatności do spożycia jest ważną informacją, ponieważ po jej upływie produkt nie nadaje się już do spożycia. Oczywiście, w niektórych przypadka data ważności jest mniej lub bardziej umowna. Niektóre produkty można zjeść jeszcze kilka dni po jej upływie, a niektóre psują się jeszcze przed jej upływem.

Zdjęcie Jakie produkty mają najdłuższą datę ważności? Niektóre z nich są świeże przez 1000 lat! #1

Czy jest data minimalnej trwałości?

Ta data określa termin, do którego produkt zachowuje swoje właściwości. Po jej upłynięciu producent nie gwarantuje, że dany produkt będzie miał taki sam skład, zapach, kolor oraz właściwości odżywcze. Na opakowaniach data ta zazwyczaj poprzedzona jest sformułowaniem: „najlepiej spożyć przed końcem...”. Data ta nie oznacza jednak, że produkt należy wyrzucić ponieważ jest zepsuty. Zazwyczaj, jeszcze jakiś czas po przekroczeniu tej daty jedzenie zachowuje świeżość.

Ta data zazwyczaj dotyczy produktów suchych: kasz, ryżu, makaronów, które zazwyczaj nie psują się.

Czym jest termin przydatności do spożycia?

W porównaniu do daty minimalnej trwałości, termin przydatności do spożycia zakłada, że po jego upływie produkt zupełnie nie nadaje się do spożycia. Po upłynięciu terminu przydatności do spożycia produkt może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia.

Termin ten dotyczy przede wszystkim: mięs, soków, produktów garmażeryjnych, wędlin i produktów mleczarskich.

Jednak istnieją produkty z tak długą datą ważności, że o ich świeżość nie będziemy musieli się martwić nigdy. O jakich produktach mowa?

Ryż

Zdjęcie Jakie produkty mają najdłuższą datę ważności? Niektóre z nich są świeże przez 1000 lat! #2

Ryż może zachować swoje właściwości odżywcze i aromat nawet przez 30 lat. Pod warunkiem, że jest on odpowiednio przechowywany, czyli w plastikowych pojemnikach i w chłodnym miejscu.

Sos sojowy

Sos sojowy nie traci ważności nawet przez 3 lata po otwarciu butelki! W nieotwartej butelce będzie ważny o wiele dłużej. Konieczne jest jednak stosowania zasad przechowywania. Znajdziesz je na opakowaniu, ponieważ istnieje kilka różnych typów sosów sojowych.

Syrop klonowy

Butelka syropu klonowego, który nie jest jeszcze otwarty nie ma terminu ważności. Natomiast otwarta butelka może być przechowywana w lodówce nawet przez kilka lat.

Sól

Zdjęcie Jakie produkty mają najdłuższą datę ważności? Niektóre z nich są świeże przez 1000 lat! #3

Sól jest minerałem, dlatego nie może się przeterminować. Jednak nieodpowiednio przechowywana może szybko wchłonąć wilgoć, a przez to stracić swoją sypką konsystencję. Sól najlepiej przechowywać w zamkniętym pojemniku, aby nie miała dostępu do wilgoci z powietrza.

Ocet

Biały ocet, który przechowujemy w odpowiedni sposób również nie ma daty przydatności do spożycia. Jest to produkt, który ma właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i przeciwgrzybicze. Nic więc dziwnego w tym, że nie namnażają się w nim te drobnoustroje.

Cukier

Cukier, tak jak sól, można przechowywać w nieskończoność. Warunkiem jest umieszczenie cukru w hermetycznym pojemniku.

Miód

Zdjęcie Jakie produkty mają najdłuższą datę ważności? Niektóre z nich są świeże przez 1000 lat! #4

Odpowiednio przechowywany miód można przechowywać nawet kilka tysięcy lat! Podczas wykopalisk w Egipcie i Gruzji odnaleziono dwa słoiki miodu. Jeden z nich miał 3000, a drugi 5 500 lat! Wszystko dzięki temu, że miód posiada taki skład chemiczny, który uniemożliwia namnażanie się bakterii.

Wysuszona fasola

Odpowiednio wysuszona fasola nie zmieni swoich wartości odżywczych ani wyglądu nawet przez 30 lat!

Herbata

Herbata może przetrwać ponad pół roku zachowując swoje właściwości oraz aromat. Jest jednak jeden warunek. Warto umieścić ją w szczelnym szklanym lub metalowym pojemniku.

true

Polecane