Nie zawsze możemy polegać na dacie przydatności do spożycia znajdującej się na opakowaniu. Błąd producenta, lub niewłaściwe przechowywanie produktu może znacząco skrócić świeżość jedzenia. Poznaj więc kilka trików, dzięki którym łatwiej będzie ci rozpoznać, czy jedzenie wciąż jest świeże.
#Mięso
Mięso czasami przybiera inny kolor, np. na wieprzowinie można zauważyć szare fragmenty. W rzeczywistości jednak nie jest to oznaką nieświeżości. Mięso zmienia barwę np. w kontakcie z powietrzem. Nieświeże mięso można natomiast rozpoznać po tym, że staje się śliskie i brzydko pachnie. Jeśli więc otworzysz mięso, które teoretycznie nie jest przeterminowane, ale poczujesz nieprzyjemny zapach – nie jedz go.
#Jajka
Istnieje prosty test na świeżość jajek. Wystarczy włożyć jajko do szklanki wypełnionej wodą. Jeśli unosi się na powierzchni – jest nieświeże. Jeśli normalnie opadnie na dni – można je zjeść.
#Mleko
Jeśli mleko po wlaniu do kawy, czy płatków ma grudki, a na dodatek pachnie lekko kwaskowato – jest już zepsute.
#Ser
Istnieje wiele rodzajów sera. Zapachy również się różnią. Jednak każdy ser, kiedy się zepsuje pachnie kwaskowato.
#Wędliny
Wędliny bardzo szybko się psują. Pierwszą oznaką jest obślizgła tekstura i intensywny zapach wędliny. W tym momencie nie powinniśmy już jej spożywać. Jeśli wędlina ewidentnie śmierdzi, od razu ją wyrzuć, nawet jeśli na opakowaniu widnieje dłuższa data przydatności do spożycia.
#Chleb
Twardy i suchy chleb nie jest zepsuty. Możesz go wykorzystać do zrobienia np. bułki tartej. Jeśli jednak zauważysz na chlebie choć malutki fragment pleśni – musisz wyrzucić cały chleb. Pleśń widać tylko w jednym miejscu, jednak jej zarodniki są już w całym chlebie.
#Jogurty
Żywe kultury bakterii to doskonały konserwant. Jednak i jogurty z czasem się psują. Jeśli po otwarciu jogurtu zauważysz na powierzchni dłużą warstwę wody, może to oznaczać, że bakterie nie są już aktywne i produkt się psuje.