Jak legalnie oglądać płatne kanały TV bez płacenia abonamentu RTV?

Agnieszka

Lifestyle

Nov. 8, 2018, 10:52 a.m.

Jak legalnie oglądać płatne kanały TV bez płacenia abonamentu RTV?

Jeszcze parę lat temu płacenie abonamentu RTV nie było aż tak restrykcyjnie wymagane. Mówiąc wprost – nikt nas nie ścigał za niepłacenie. Teraz jednak przepisy się zmieniły i dostawcy telewizji zmuszeni są podawać dane klientów poczcie. Prawo działa więc na zasadzie domniemania – skoro płacisz za dostęp do kanałów, z pewnością posiadasz ich odbiornik.

Zdjęcie Jak legalnie oglądać płatne kanały TV bez płacenia abonamentu RTV? #1

Obecnie abonament wynosi niecałe 23 zł miesięcznie. Można jednak sprytnie, ale legalnie obejść konieczność płacenia tego abonamentu.

Umowa na seniora

Osoby, które ukończyły 75. rok życia zwolnione są z płacenia abonamentu RTV. Warto więc, jeśli masz w rodzinie taką osobę, przepisać umowę właśnie na nią. Umowę najpierw należy zerwać, a następnie podpisać nowy egzemplarz.

Cesja na seniora

Jeszcze łatwiejsze jest dokonanie cesji na 75-latka. Dostawca telewizji zrobi to szybko i sprawnie, nie stwarzając większych problemów, bo wtedy ma pewność, że klient zostanie w danej firmie. Kiedy zrywasz umowę zawsze istnieje ryzyko, że udasz się do innej.

Oferty na kartę

Dobrym rozwiązaniem jest również telewizja na kartę. Dlaczego?

Ustawa o abonamencie RTV nie przewiduje konieczności podawania danych klienta poczcie, jeśli ten korzysta z oferty pre-paid (doładowując konto odpowiednią sumą). Nie mają bowiem możliwości zweryfikowania poprawności danych. Co więcej, wielu użytkowników w ogóle nie podaje prawdziwych danych, bo nie jest to wymagane.

Dostęp do VOD

Zdjęcie Jak legalnie oglądać płatne kanały TV bez płacenia abonamentu RTV? #2

Innym sposobem jest po prostu rozwiązanie umowy i wykupienie dostępu do VOD. Prawo nie przewiduje pobierania opłat za posiadanie laptopa, czy tabletu. VOD oferuje dostęp do większości treści produkowanych do telewizji, a dodatkowo zaoszczędzić na zwykłych rachunkach za telewizję oraz na abonamencie RTV.

Oferty sieci komórkowych

Prawo nie przewiduje konieczności przekazywania naszych danych przez sieci komórkowe. Z tego względu warto zapoznać się z ofertą TV, jaką posiadają. Wiele sieci komórkowych umożliwia oglądanie z trybie „na żywo” oraz odtwarzanie programów po ich zakończeniu.

Warto wspomnieć, ze abonament RTV powinni płacić wszyscy, którzy posiadają w domu odbiornik radiowy i telewizyjny. Datki te idą na media publiczne. Nie każdy jednak chce je wspierać i nie każdy je ogląda. Za pomocą tych metod możesz tego uniknąć.