Czy To Koniec Abonamentu RTV? Nowy Rząd Dąży do Zmian!

Martyna P.
Newsy
18.10.2023 8:50
Czy To Koniec Abonamentu RTV? Nowy Rząd Dąży do Zmian!

Za likwidacją abonamentu radiowo-telewizyjnego jest około 80% Polaków. Czy w związku z powyborczymi roszadami jest szansa na zniesienie tej opłaty? 

 

Abonament RTV do likwidacji!?

Koalicja Obywatelska zapowiedziała, że będzie dążyła do uspołecznienia mediów publicznych i zlikwiduje Radę Mediów Narodowych. Ponadto chce przeznaczyć 2 miliardy złotych z TVP na leczenie raka. Przypomnijmy, że Donald Tusk zapowiedział, że w ciągu 24 godzin po objęciu władzy wprowadzi zmiany w TVP.

Pomysł likwidacji Rady Mediów Narodowych popiera także Nowa Lewica. Partia zapowiedziała, że jej celem jest uwolnienie mediów publicznych od komercyjnych reklam.

Politycy Trzeciej Drogi zapowiedzieli, że abonament RVT zniknie. Liderzy partii chcą, aby telewizja publiczna oraz Polskie Radio były utrzymywane z funduszu tworzonego z odpisów podatków, które płacone są przez największe firmy cyfrowe. Politycy partii Polska 2050 są za likwidacją Rady Mediów Narodowych.

Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga mają największe szansę na tworzenie rządu. W związku z tym można spodziewać się sporych zmian w zakresie mediów publicznych i abonamentu radiowo-telewizyjnego.

 

Zdjęcie Czy To Koniec Abonamentu RTV? Nowy Rząd Dąży do Zmian! #1

Abonament RTV w Polsce

Przypomnijmy, że obowiązek płacenia abonamentu RTV ma każde gospodarstwo domowe, które posiada telewizor i/lub odbiornik radiowy.

Opłata jest stała – bez względu na liczbę osób w gospodarstwie domowym.

Niewielu Polaków decyduje się na wnoszenie opłaty za abonament RTV. Uważają oni, że jakość emitowanych programów w publicznej telewizji jest na niskim poziomie.

Badania Smartscope przeprowadzone dla Interii wskazują, że 80% Polaków chce zlikwidowania abonamentu RTV.

Ile wynosi abonament RTV?

Stawka za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 miesięcznie. Rocznie jest to 327,60 złotych.

Stawka za sam radioodbiornik wynosi 8,70 złotych. Rocznie jest to 104,40 złotych.

Urząd Skarbowy wyśle wezwanie do zapłaty

Windykacją należności z tytułu abonamentu RTV zajmuje się Poczta Polska.

Okazuje się, że osoby niepłacące należności będą weryfikowane przez Urząd Skarbowy.

Gdy okaże się, że użytkownik nie płacił dotychczas należności, dostanie wezwanie do zapłaty. Jej wysokość będzie równa 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli wyniesie 735 złotych. Na zapłacenie użytkownik będzie miał 7 dni.

Natomiast jeśli mamy zarejestrowany odbiornik, a przestaliśmy za niego płacić to otrzymamy wezwanie do zapłaty nieopłaconych składek wraz z odsetkami.

Osobom, które unikają obowiązku zapłaty, wystawiany jest wniosek o egzekucje, który trafia do komornika. Na drodze procesu egzekucyjnego komornik może zająć środki na koncie.

 

Kto nie musi płacić abonamenty RTV?

Z płacenia opłaty zwolnione są następujące grupy osób:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

 

A Wy jesteście za zniesieniem abonamentu RTV?