Buty i ubrania Adidas są wykonywane ze śmieci. Ma to jednak pozytywny skutek!

Agnieszka
Newsy
26.07.2018 11:14
Buty i ubrania Adidas są wykonywane ze śmieci. Ma to jednak pozytywny skutek!

Jeśli lubisz markę Adidas, często nosisz jej buty i ubrania, a dodatkowo jesteś zwolennikiem recyklingu i ekologii – trafiłeś w dziesiątkę! Adidas w 2017 roku sprzedał milion par butów, które były wykonane z plastiku pochodzącego z dna oceanów. Na tym jednak nie poprzestali.

Zdjęcie Buty i ubrania Adidas są wykonywane ze śmieci. Ma to jednak pozytywny skutek! #1

Już zapowiedziano, że do 2024 roku większość materiałów produkcyjnych będą stanowiły materiały z recyklingu. W pierwszej kolejności będą stawiać na używanie plastiku, który został poddany recyklingowi, zamiast tworzyć kolejne tony tego nieprzyjaznego dla ziemi materiału.

Nowy plan firmy

Decyzja została już podjęta i przegłosowana przez członków zarządu. Plan zaczynają wcielać w życie powoli, jednak skutecznie. Już za rok nowa kolekcja butów Adidas będzie składać się w 41% z poliestru pochodzącego z recyklingu, zamiast z tego nowo wyprodukowanego. Następnie, w ciągu sześciu lat, Adidas planuje produkować swoje buty tylko i wyłącznie z materiałów z odzysku.

Zdjęcie Buty i ubrania Adidas są wykonywane ze śmieci. Ma to jednak pozytywny skutek! #2

Nie tylko buty

Marka jednak nie poprzestaje jedynie na produkcji. Praktycznie każdy obszar działalności Adidasa ma być docelowo ekologiczny, a użycie nowego plastiku ma być ograniczony do minimum. Pomysłodawca szacuje, że pozwoli to na zaoszczędzenie ok. 40 ton plastiku rocznie.

Koszty

Niestety, nie będzie to łatwy orzech do zgryzienia. Wprowadzenie do produkcji tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu zwiększy koszty produkcji o 10-20%. Firma zmuszona więc będzie podnieść cenę butów. Ma jednak cichą nadzieję, że popyt na ekologiczne buty będzie na tyle duży, że możliwe będzie jak najdalej idące obniżenie ceny butów Adidas.

Nie tylko Adidas

Adidas nie jest jedyną gigantyczną marką, która postanowiła zrobić coś dla środowiska, a co za tym idzie – dla nas wszystkich. Lego, H&M, Stella McCartney, czy Starbucks również starają się prowadzić politykę firmy tak, aby była jak najbardziej przyjazna środowisku.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną