Dieta owsiankowa umożliwia zmniejszenie wagi o 1-2 kilogramy w ciągu tygodnia. Jej celem jest dość szybka utrata masy ciała, ale również dokładne oczyszczenie jelit i całego organizmu. Na czym polega ta dieta?
Dieta owsiankowa może być stosowana na dwa sposoby: dieta jednodniowa oraz długoterminowa (2 miesiące).
#Dieta owsiankowa jednodniowa
Dieta jednodniowa powinna być stosowana przez jeden dzień w tygodniu. W wybrany dzień tygodnia jemy jedynie płatki owsiane na bazie wody, lub chudego mleka. Nie należy przy tym stosować słodzonych płatków, a jedynie naturalne płatki owsianek. 8 łyżeczek płatków należy zalać 2 litrami chudego mleka lub wody i podzielić całość na 5 porcji, które stanowią całodniowy jadłospis. Posiłki powinny być spożywane w równych odstępach czasu. Do każdej porcji warto dodać ulubione świeże owoce i warzywa. W dzień diety nie wolno pić słodzonych napojów, kawy ani herbaty, a jedynie dużą ilość niegazowanej wody.
#Dieta owsiankowa długoterminowa
Ten rodzaj diety trwa dwa miesiące i dzieli się na 3 etapy.
--Pierwszy etap trwa tydzień i polega na jedzeniu jedynie owsianki. Powinno się jeść 4-5 posiłków dziennie na bazie płatków owsianych, warzyw i owoców. Całodobowy jadłospis nie powinien przekraczać 1200 kalorii.
--Etap drugi trwa cały miesiąc i polega na włączaniu do diety warzyw, owoców i chudego mięsa (ryby, drób). 3 posiłki powinny składać się jedynie z owsianki z warzywami i owocami, a 2 posiłki powinny zawierać źródło białka, czyli np. chude mięso.
--Etap 3 to stopniowe wychodzenie z diety. Dalej utrzymujemy zasadę 4-5 posiłków dziennie, jednak tylko jeden z nich powinien być owsianką. W pozostałych posiłkach należy uwzględnić białko, węglowodany złożone, dużą ilość warzyw i umiarkowaną ilość owoców.
#Dieta owsiankowa zalety:
Największą zaletą tej diety jest dostarczanie organizmowi dużej ilości błonnika, który oczyszcza jelita ze złogów i daje uczucie sytości. Owies ponadto zawiera aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, mnóstwo witamin i minerałów.
Na diecie owsiankowej jednodniowej tracimy 1 kg masy ciała tygodniowo. Dieta długoterminowa natomiast umożliwia utratę nawet 2 kilogramów w tydzień. Nie wolno jednak przekraczać czasu trwania diety, powinna ona trwać 2 miesiące. Wydłużenie tego czasu może skutkować niedoborami składników odżywczych.