Leczenie trądziku antybiotykami. Czy jest skuteczne i bezpieczne?

Leczenie trądziku antybiotykami. Czy jest skuteczne i bezpieczne?

Trądzik zazwyczaj kojarzony jest z szalejącymi hormonami u nastolatków. Jednak coraz częściej trądzik występuje u osób dorosłych, a jego przyczyną nie zawsze są hormony.

#3 fazy trądziku:

-Początkowa faza trądziku objawia się czarnymi lub białymi zaskórnikami na twarzy, ale czasem występuje również na ramionach, plecach i klatce piersiowej.

-Faza średniozaawansowana charakteryzuje się wypukłymi czerwonymi grudkami.

-Kiedy grudki/guzki przybierają kolor sinoczerwony i wypełnione są ropą, mamy do czynienia z postacią zaawansowaną.

Zdjęcie Leczenie trądziku antybiotykami. Czy jest skuteczne i bezpieczne? #1
fot. shutterstock

#Leczenie trądziku antybiotykami

-W przypadku średniozaawansowanej i zaawansowanej postaci trądziku często wykorzystuje się antybiotyki. Zazwyczaj lekarz podejmuje taką decyzję w przypadku, kiedy trądzik nie reaguje na leki miejscowe. Aby dostrzec pierwsze efekty trzeba jednak poczekać kilka tygodni i rozpoczęcia stosowania antybiotyku.

-Antybiotyki przepisywane w celu walki z trądzikiem hamują rozwój bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się krost. Są to zazwyczaj substancje takie jak: tetracyklina, doksycyklina, minocyklina i erytromycyna.

Zdjęcie Leczenie trądziku antybiotykami. Czy jest skuteczne i bezpieczne? #2
fot. shutterstock

-Jednym z częstych problemów jest fakt, iż bakterie czasami uodparniają się na dany antybiotyk. Wtedy konieczne jest zmienienie antybiotyku na inny. Leczenie najczęściej rozpoczyna się od przyjmowania większych dawek leku, aby wraz z upływem czasu zmniejszać jego ilość. Leczenie zazwyczaj trwa ok. pół roku.

#Skutku uboczne przyjmowania antybiotyków na trądzik

Antybiotyki stosowane do leczenia trądziku uchodzą za bezpieczną formę leczenia. Pomimo tego, u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne i inne negatywne objawy. Występują one jednak bardzo rzadko:

-Zawroty głowy

-Problemy żołądkowe

-Zmiana barwy skóry

-Wrażliwość na słońce

Zdjęcie Leczenie trądziku antybiotykami. Czy jest skuteczne i bezpieczne? #3
fot. shutterstock

Agnieszka

Polecane