Przeziębienie i grypa często nie wymagają leczenia antybiotykami. Czasem jednak choroba rozwija się na tyle, że konieczna jest antybiotykoterapia. W okresie jesienno-zimowym wzrasta również zachorowalność na anginę, z którą nie ma żartów.
Antybiotykoterapia jednak nie jest w 100% korzystna dla naszego organizmu, szczególnie wtedy, kiedy stosujemy leki nieprawidłowo. Jakich zasad należy więc przestrzegać?
#Antybiotyk a posiłki
Większość antybiotyków należy przyjmować na godzinę przed posiłkiem, lub 2 godziny po posiłku. Unikaj przede wszystkim łykania leków na pusty żołądek.
#Sposób podania
Antybiotyki w tabletkach należy połykać. Nie można ich rozgryzać, rozdrabniać, ani wysypywać zawartości kapsułki np. do napoju. Wtedy lek może zostać zniwelowany przez kwas żołądkowy, lub do organizmu nie trafi jego należyta ilość.
#Czym popijać?
Antybiotyki najlepiej popijać zwykłą wodą. Soki owocowe i napoje mleczne stosowane do popijania antybiotyku zmniejszają przyswajanie danego preparatu. Najlepiej zrezygnuj z soków i nabiału na dwie godziny od spożycia leku.
#Przyjmuj antybiotyki regularnie
Antybiotyki zazwyczaj spożywa się równo co 4,6, lub 8 godzin, a leki nowszej generacji 1-2 razy na dobę. O godzinach i dawce leku zawsze decyduje lekarz i do tych wskazań należy się stosować, aby nie zrobić sobie krzywdy. Jeśli jednak zapomnisz przyjąć lek o danej porze, nie bierz dwóch dawek na raz. Podwójna dawka może być niebezpieczna.
#Czytaj ulotkę
Podczas stosowania antybiotyku obserwuj swój organizm. Zapoznaj się z działaniami niepożądanymi na ulotce i jeśli takie wystąpią, skonsultuj się z lekarzem.
#Długość leczenia
Nigdy nie przerywaj leczenia w momencie ustąpienia objawów. Jeśli lekarz zalecił brać antybiotyki 7 dni, tyle należy je stosować. Nawet jeśli objawy znikną po 3 dniach. Może to skutkować nawrotem choroby o silniejszych objawach.
#Odstaw niektóre suplementy
Wraz z antybiotykami nie należy spożywać suplementów z żelazem, wapniem oraz leków na zgagę. Preparaty te wiążą się z antybiotykami i ani jedne, ani drugie nie są wchłaniane przez organizm. Nie stosuj również preparatów witaminowych ponieważ są one dobrą pożywką dla bakterii. Po witaminy sięgnij dopiero po skończeniu leczenia – wzmocnią organizm po przebytej chorobie.
#Odbudowa flory bakteryjnej
Po zakończonym leczeniu warto sięgnąć po probiotyk, który odbuduje florę bakteryjną zniszczoną przez antybiotyki. Dzięki temu odporność organizmu wróci do normy.
#W przypadku kobiet warto również stosować probiotyki dopochwowe już podczas leczenia antybiotykami. Jeśli o to nie zadbamy, to po stosowaniu antybiotyków może pojawić się infekcja intymna spowodowana zachwianiem równowagi bakteryjnej.