Łóżko z palet – jak wykonać je samemu?

Agnieszka
Dom
30.10.2020 16:31
Łóżko z palet – jak wykonać je samemu?

Od jakiegoś czasu łóżka z palet zyskują coraz większą popularność. Wielu fanów metody DIY (do it yourself – zrób to sam) szczyci się własnoręcznie przygotowanym, nietypowym meblem wykonanym z europalet. Łóżko na paletach jest łatwe do złożenia, a satysfakcja z zaprojektowanego i zrobionego przez siebie mebla – nieziemska! Czym charakteryzuje się taki mebel, jak go zrobić i jak dobrać do niego materac?

Łóżko z palet – co będzie potrzebne?

Aby wykonać porządne łóżko z palet, przede wszystkim powinniśmy przyjrzeć się materiałowi, który na nie przeznaczamy – czyli samym paletom. Najlepsze będą palety euro, zwane również europaletami. Ich standardowe rozmiary to 120 cm długości, 80 cm szerokości i 14,4 cm wysokości. Ich prawdziwą zaletą jest jednak grubość desek, z których je wykonano: to aż 22 mm, co zapewnia nośność do 800 kg. Dzięki tym właściwościom, łóżka są trwałe i wytrzymałe.

Ile palet potrzebujemy do budowy łóżka? To zależy od jego wielkości. Przy podwójnym łóżku z materacem 140-centymetrowym z jednowarstwowym stelażem wystarczą nam 4 palety; przy podwójnym stelażu – 8. Jeśli materac ma 160 cm, nasze łóżko będzie składać z odpowiednio 6 lub 12 palet.

A co z łóżkiem jednoosobowym? Przy materacu 80-centymetrowym i jednowarstwowym podeście wystarczą 2 sztuki, przy dwuwarstwowym – 4. Jeśli natomiast nasz materac ma 90 cm, potrzebujemy odpowiednio 3 lub 6 palet.

Jeżeli sięgamy po używane palety ze skupu, niezbędne będą również elektronarzędzia do szlifowania drewna: szlifierka oscylacyjna, mimośrodowa bądź pasmowa i papier ścierny. Przyda się też maska i odzież ochronna – przy szlifowaniu powstaje mnóstwo pyłu. Do wykończenia naszego łóżka przydadzą się natomiast farba gruntująca, kryjąca farba akrylowa, pędzle, wałki, kuwety na farbę, oraz folia do osłonięcia pomieszczenia, w którym będziemy składać nasz mebel.

Zobacz także: Czy łóżko z palet to dobry pomysł?

Łóżko z palet – jak je wykonać?

W przypadku używanych palet (lub nowych, ale nieoszlifowanych) musimy zacząć od przygotowania drewna. Czyścimy je z zabrudzeń, resztek roślin czy gleby. Później szorujemy palety szczotką z grubym włosiem, na gładko. Wyczyszczone i wyschnięte drewno można szlifować: przy pomocy maski i odzieży ochronnej szlifujemy za pomocą odpowiedniego urządzenia i papieru ściernego o niskiej granulacji (60 lub 80).

Po zakończeniu pierwszego szlifowania przecieramy drewno wilgotną gąbką; dzięki temu podniosą się bardziej odporne włókna drewna. Te, po przeschnięciu, szlifujemy papierem ściernym o wysokiej granulacji (do 240). Na koniec czyścimy drewno z pyłu za pomocą szczotki lub miękkiej szmatki.

Kolejnym etapem jest łączenie elementów. Zazwyczaj robi się to przy pomocy metalowych płaskowników do drewna. To blaszki, w których umieszczamy wkręty. W przypadku dużego łóżka i dużej liczby wkrętów, warto mieć pod ręką wiertarkę akumulatorową. Wkręty powinny znajdować się na spodniej stronie europalet – w ten sposób będą niewidoczne.

Połączone elementy to już nasze łóżko w stanie surowym. Teraz wystarczy odpowiednio je wykończyć: pomalować przy pomocy farby do drewna i polakierować – na matowo lub błyszcząco, w zależności od gustu.

Materac do łóżka z palet – jak go wybrać?

Nie mniej ważny od samego mebla, jest przeznaczony do niego materac. W zależności od typu łóżka z europalet, jakie zbudowaliśmy, możemy sięgnąć po materac pojedynczy (90x200 cm) lub podwójny (180x200 cm). Oczywiście do podwójnego łóżka możemy zakupić również 2 pojedyncze materace: to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku dużej różnicy wagi między użytkownikami mebla.

A jak dobrać jego twardość? Wiele osób myśli, że najzdrowsze materace to te twarde. To mit: powinno się go dobierać się do wagi ciała śpiącego. Dla dzieci i bardzo szczupłych kobiet najwygodniejsze są materace miękkie. Średnio-twardy idealnie pasuje dla kobiet o standardowej wadze i szczupłych mężczyzn, zaś dla osób o dużej masie ciała, zaleca się twarde. Oczywiście dużo zależy też od naszych osobistych preferencji: jeśli odpowiada nam inny typ materaca, nic nie stoi na przeszkodzie, by go używać.

Materace – piankowe czy sprężynowe?

Warto zwrócić też uwagę na wnętrze materaca. Te wypełnione pianką i lateksem, świetnie amortyzują ruch śpiącego. Cenione są również wkłady z pianki poliuretanowej: ich przewiewność uniemożliwia zagnieżdżenie się roztoczy i zwiększa higienę i komfort użytkowania. Wysokoplastyczną piankę HR stosuje się natomiast w celach ortopedycznych – a także u osób, którym po spaniu często dokucza ból karku czy kręgosłupa. Pianka termoelastyczna to z kolei częste wypełnienie materacy dla osób przewlekle chorych: ma bowiem działanie przeciwodleżynowe.

Jednak specjaliści najbardziej polecają wkłady do materaców wykonane na bazie trawy morskiej i włókien kokosowych. Są one nasączone specjalnymi substancjami chemicznymi, które utrzymują materac w świeżości przez bardzo długi okres. Ich naturalność i przewiewność ceniona jest również przez alergików. Inne popularne wypełnienia to puszysta owata, czy termoizolacyjny hydrożel. Z kolei wełna owcza ma znane właściwości przeciwreumatyczne: często wybierana jest więc przez osoby starsze.

Oprócz materaców z wkładem, na rynku znajdziemy też popularne materace sprężynowe. Rodzaj amortyzacji zależy od rodzaju zastosowanego mechanizmu: te typu bonnell posiadają system sprężyn połączonych, co sprawia, że wszystkie uginają się naraz. Z kolei sprężynowe typu pocket posiadają każdą sprężynę w osobnej kieszonce. Najbardziej ceniony jest jednak typ helix: łączy on zalety obydwu systemów.

Zobacz także: Pełna gama materaców do spania marki Tempur

Podobnie jak w przypadku twardości, również i typ materaca warto dobrać do indywidualnych upodobań.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną