Obawy, które mogą wskazywać na raka odbytu

Obawy, które mogą wskazywać na raka odbytu

bawy, które mogą wskazywać na raka odbytu

#Krwawienie

Krwawienie podczas wypróżniania jest pierwszym objawem, który powinien nas zmusić do udania się do lekarza. Rzecz jasna, zazwyczaj nie jest ono związane z rakiem odbytu, ale z infekcją, hemoroidami oraz innymi dolegliwościami. Czasem jednak może być to pierwszą oznaką tej choroby nowotworowej.

Zdjęcie Obawy, które mogą wskazywać na raka odbytu #1
fot. shutterstock

#Brodawki

Chorzy na raka odbytu mają wiele innych objawów towarzyszących, a jednym z nich jest występowanie brodawek w tej okolicy. Brodawki występują zarówno we wnętrzu jelita, jak i na zewnątrz. Jeśli więc zauważysz u siebie jakieś zmiany, koniecznie skonsultuj je z lekarzem.

#Biegunki lub zaparcia

Raz na jakiś czas każdemu zdarza się mieć problemy z wypróżnianiem. Jeśli jednak jest to nagminnie nawracający lub ciągły problemy, koniecznie udaj się na badania.

#Swędzenie i ból

Swędzenie i ból okolic odbytu zazwyczaj ma związek z hemoroidami, jednak czasami jest ono objawem raka. Jeśli masz ten objaw, a nigdy go nie zbadałaś i nie znasz jego dokładnej przyczyny, warto udać się do lekarza.

Występowanie poszczególnych objawów nie koniecznie wskazuje na raka odbytu. Jeśli jednak występują one jednocześnie warto skonsultować je z lekarzem. Prawdopodobnie najgorsze od razu zostanie wykluczone, jednak warto mieć pewność.

fot. shutterstock
Agnieszka

true

Polecane