Zdrowie

Sekrety skuteczniej drzemki

Krzysztof

Dec. 31, 2015, 4:10 p.m.

Sekrety skuteczniej drzemki

Podobno dwaj najlepsi lekarze na świecie to śmiech i sen. Obydwie te aktywności przynoszą rozluźnienie i ukojenie. Nie bez powodu więc zaleca się, by często się śmiać i dobrze sypiać. I nie chodzi tu jedynie o osiem godzin snu w nocy. Czasami po prostu potrzebujemy drzemki – potrzebujemy zregenerować siły, by z energią mierzyć się z wyzwaniami codzienności. Jednak by móc wyciągnąć z drzemki jak najwięcej, musimy wiedzieć o niej kilka rzeczy.

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest jej długość. Badania naukowe wskazują, iż drzemka, która wynosi od 20 do 35 minut przynosi nam największego kopa energetycznego. Przekroczenie 40 minut często zaś przynosi efekt odwrotny od zamierzonego – choć spałyśmy, czujemy się zmęczone i mamy jeszcze gorsze samopoczucie niż przed krótkim snem. Wiąże się to z tym, że zazwyczaj po 30 minutach snu wchodzimy w tak zwaną fazę głębszego snu, a szybkie wybudzenie z niej przynosi wrażenie spadku energii. Dlatego też jeśli chcemy, by nasza drzemka przyniosła pożądane efekty, musimy przestrzegać czasu jej trwania – nawet wtedy, gdy pół godziny snu będzie zdawać się nam niesamowicie krótkim czasem. Warto zmusić się wtedy do wstania, nawet jeżeli łóżko zdaje się trzymać nas przy sobie z całych sił.

Stosowanie krótkich drzemek w trakcie dnia powoduje również obniżenie w naszym organizmie ilości hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie stresu. Dzięki temu nasze nerwy będą ukojone, a nasze samopoczucie bardzo dobre. Jeśli masz stresującą pracę lub zajmujesz się domem, w którym buszują małe dzieci, warto wprowadzić do swojego planu dnia dwudziestominutową przerwę na sen – na sto procent wpłynie to dobrze na to, jak się czujesz. Nie musisz się obawiać, że krótki sen, który dodaje energii, sprawi, że nie będzie ci się chciało spać w nocy. Nic takiego nie będzie miało miejsca, jeśli dostosujesz się do zasady, która mówi, że na trzy godziny przed pójściem spać nie powinno się korzystać z tego typu odpoczynku. Dzięki pilnowaniu tego w żaden sposób nie zaburzysz rytmu swojego organizmu, a i sen w nocy będzie wydajniejszy.

Początkowo możesz mieć problemy z wyznaczaniem sobie czasu na drzemkę. Jednak warto zrobić sobie z tego pewien mały rytuał. Po kilku dniach systematycznego i mniej więcej punktualnego korzystania z krótkiego snu w trakcie dnia twój organizm przyzwyczai się do takiego rytmu, a dzięki temu będzie sam sygnalizował o potrzebie drzemki. Bardzo dobrym momentem na krótki sen jest czas tuż po wysiłku fizycznym. Dlatego jeśli biegasz, chodzisz na siłownię, pływasz czy ćwiczysz w jakikolwiek inny sposób, idealny moment na sen będzie tuż po prysznicu. Jednak pamiętaj – nie dłużej niż pół godziny!

Warto wprowadzić drzemkę do planu dnia – nie zabierze ona wiele czasu, a może przynieść wiele korzyści. Jej regularne stosowanie wpłynie też znacząco na nasze zdrowie dzięki zmniejszaniu poziomu stresu. Dzięki niej będziemy bardziej wydajni w pracy, a nasz humor z całą pewnością będzie lepszy. A dwadzieścia minut snu to przecież niewielka cena za wspaniałe samopoczucie i nowe pokłady energii.